STAROSTLIVOSŤ O ZUBY A ÚSTNA HYGIENA

Účinné a pravidelné čistenie zubov kefkou je nevyhnutné pre udržanie zdravých úst, ale nie vždy je dostačujúce. Tu sa dozviete, ako a čím doplniť ústnu hygienu, viac o stravovacích návykoch prospešných pre zuby a o zdravej ústnej flóre.

ČISTENIE MEDZIZUBNÝCH PRIESTOROV

Zubnou kefkou je takmer nemožné efektívne odstrániť všetky zbytky jedla a zubný plak z ťažko prístupných medzizubných priestorov. Pre lepšiu ústnu hygienu sa preto odporúča každodenné používanie zubnej nite alebo medzizubných kefiek.

medzizubna_kefka

SPRÁVNE POUŽITIE MEDZIZUBNÝCH KEFIEK

medzizubna_kefka_pouzitie_1

Krok 1: Začnite s prednými zubmi: Kefku opatrne zasuňte medzi zuby. Medzizubné priestory čistite pohybom kefky dopredu a dozadu.

medzizubna_kefka_pouzitie_2

Krok 2: Pre čistenie medzizubných priestorov stoliček môžete drôtik kefky mierne ohnúť, ale neprehýbajte ho. Niektoré medzizubné kefky majú ohybný drôtik.

medzizubna_kefka_pouzitie_3

Krok 3: Opatrne vložte kefku mezi stoličky a pohybujte ňou dopredu a dozadu. Potom štetiny opláchnite pod tečúcou vodou a nechajte ich uschnúť.

cistenie_zubov_niti

SPRÁVNE POUŽÍVANIE ZUBNEJ NITE

Krok 1: Omotajte si okolo jedného prsta každej ruky konce asi 50 cm dentálnej nite a nechajte medzi nimi asi 2 cm medzeru.

Krok 2: Zasuňte niť do medzizubného priestoru krátkymi vodorovnými pohybmi a potom dvakrát alebo trikrát opatrne prechádzajte niťou hore po povrchu zubu a späť dole k ďasnám. Pozornosť venujte tiež bočným stranám zubov.

Krok 3: Odmotajte si z prsta ďalší kus natiahnutej nite pre ďalší medzizubný priestor. Týmto spôsobom neprenášate baktérie medzi medzizubnými priestormi.

ÚSTNA VODA PRE ČISTENIE MEDZIZUBNÝCH PRIESTOROV

Zubná niť alebo medzizubná kefka odstraňujú plak v medzizubných priestoroch, kam zubná kefka nie vždy dosiahne. Okrem toho každodenná ústna voda pôsobí na miesta, na ktoré nedosiahnu ani prostriedky medzizubnej starostlivosti:

  • Na ďasnách
  • Na podnebí úst a na stoličkách
  • Na jazyku a slizniciach

Listerine_prehlad

ÚLOHA ÚSTNEJ FLÓRY V ÚSTNEJ HYGIENE.

Ústna dutina je domovom mnohých rôznych druhov baktérií. Všetky tieto mikroorganizmy, súhrnne nazývané ústna flóra, sú súčasťou mikrobiálneho ekosystému v ústach. V ústach vytvárajú biofilm - mäkké a lepkavé usadeniny na zuboch a mezi nimi. Tieto baktérie sa živia cukrami a zbytkami potravy v ústach.

Baktérie vyváženej ústnej flóry pomáhajú udržiavať zuby a ďasná zdravé, bojujú proti útokom prostredia a pomáhajú predtráviť potravu. Naopak baktérie v nevyváženej ústnej flóre sú pre ústa škodlivé.

QA Text: 

STRAVOVACIE NÁVYKY PROSPEŠNÉ PRE ZUBY

Zdravie ústnej dutiny podporuje zdravá a vyvážená strava. Niektoré potraviny sú pre zdravie ústnej dutiny prospešné, zatiaľ čo iných by sme si mali dopriať len s mierou. Dbajte na zdravú stravu!

zdrava_vyziva

QA Text: 

PRAVIDELNÉ PREHLIADKY U ZUBNÉHO LEKÁRA

Veríte, že vaše zuby a ústa sú zdravé, pretože sa o ne denne staráte. Napriek tomu ani najlepšia starostlivosť o ústnu dutinu nenahradí pravidelné návštevy zubného lekára a dentálnej hygieničky.

Zubný lekár vám povie, ako často by ste mali chodiť na kontroly. Vezmite prosím na vedomie, že i u veľmi malých detí sa odporúčajú pravidelné preventívne prehliadky.

Úlohou zubného lekára je prevencia a liečba. Najprv si zistí nasledujúce:

  • Stav vašich úst
  • Vaše stravovacie a pitné návyky
  • Či užívate lieky a ktoré to sú

Prečo? Váš zubný lekár vám individuálne poradí v oblasti profylaxie a správnej techniky čistenia zubov. (Ďalšie informácie nájdete tiež v časti Čistenie zubov.)

PREČO BY STE MALI PRAVIDELNE CHODIŤ K zubnÉmu lEKÁROVI?

Zubný plak je tvorený proteínmi slín, baktériami, zložitými cukrami a kyselinami. Pokiaľ nie je starostlivo odstraňovaný, môže sa na povrchu ústnej dutiny začať hromadiť. V reakcii s minerálmi sa zubný plak mení na zubný kameň.

Usadený zubný kameň musí odstrániť len zubný lekár alebo dentálna hygienička. Zubný kameň je jedným z faktorov spôsobujúcich problémy s ďasnami a sfarbenie zubov.

Pravidelné návštevy zubného lekára a dentálnej hygieničky vám veľmi odporúčame. Zubný lekár alebo dentálna hygienička vám odporučí pravidelné čistenie zubov - viac informácií nájdete v časti Odstraňovanie zubného kameňa.

PREVENTÍVNA LIEČBA

Zubné ošetrenie znižuje nepríjemné pocity spôsobené zubným kazom a zabraňuje jeho zhoršeniu. Rozvoj kazu je možné zastaviť zásahom zubného lekára.

Čím skôr budú kazy diagnostikované a ošetrené, tým dlhšie zostanú vaše zuby zdravé. Viac informácií nájdete na stránke Liečba zubného kazu.

Na nasledujúcich stránkach sa dozviete viac o správnom čistení zubov, o tom, ako učiť deti čistiť zuby a o starostlivosti o zuby v seniorskom veku.

Ďalšie odkazy:

Ktorá ústna voda je pre mňa vhodná?

Ústna hygiena: Často kladené otázky