ZÁPAL ĎASIEN

Zápal ďasien je ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou.

Pri prvom výskyte nebýva zápal ďasien bolestivý. Pokiaľ nie je liečený, môže prejsť do parodontózy (parodontitída), pri ktorej sú ďasná vážne postihnuté a pacientovi sa môžu začať kývať zuby.

zapal_dasien

ZÁPAL ĎASIEN: PRÍČINY

Hlavnou príčinou zápalu ďasien je usadzovanie zubného plaku v oblasti ďasien. Zubný plak obsahuje baktérie, ktoré napádajú ďasná a spôsobujú zápal.

Zubný plak je tiež živnou pôdou pre vznik zubného kazu. Aby ste zabránili usadzovaniu a tvorbe zubného plaku a hromadeniu škodlivých baktérií, je nevyhnutná komplexná ústna hygiena.

QA Text: 

PRÍZNAKY: PRIEBEH ZÁPALU ĎASIEN

Existujú tri fázy zápalu ďasien, z ktorých každá má iné prejavy:

FÁZA 1: Slabý zápal

Zápal ďasien je málo viditeľný. Začervenanie ďasien je sotva viditeľné.

FÁZA 2: Mierny zápal

Zápal ďasien je stredne silný. Krvácanie ďasien pri čistení zubov je silnejšie, ďasná sú červené a objavujú sa prvé opuchy a bolesť.

FÁZA 3: Rozsiahly zápal

Zápal ďasien je závažný. Dochádza ku spontánnemu krvácaniu. Postihnutý je okrajový epitel, ktorý spojuje ďasná so zubom. Keď ďasno ustúpi od zuba, objavia sa parodontálne vačky (medzera medzi ďasnom a zubom).

OD ZÁPALU ĎASIEN K PARODONTÓZE (PARADENTÓZE)

zapal_dasien_parodontoza

Pokiaľ zubný plak a baktérie neodstraňujeme, môže byť časom napadnutý celý parodont. Tu hovoríme o parodontóze (parodontitída), ktorá je hlavnou príčinou straty zubov u dospelých.

 

 

 

LIEČBA ZÁPALU ĎASIEN

Ochorenie ďasien je možné liečiť. Pretože je hlavnou príčinou zápalu ďasien zubný plak, je možné tento problém vyriešiť alebo mu dokonca predísť pravidelnými návštevami zubného lekára, dentálnej hygieničky a správnou ústnou hygienou.

Priebeh liečby:

  • Zubný lekár alebo dentálna hygienička najprv vyšetrí vaše ústa, aby zistil, či skutočne trpíte ochorením ďasien. Skontroluje hĺbku parodontálnych vačkov medzi ďasnami a zubami.
  • Potom profesionálnym čistením zo zubov odstráni zubný kameň.
  • Poradí vám tiež, ako sa správne o zuby starať.

PREVENCIA PROBLÉMOV S ĎASNAMI

Pre prevenciu problémov s ďasnami je nevyhnutná komplexná starostlivosť o zuby. Čistenie zubov a používanie dentálnej nite alebo medzizubnej kefky a ústnej vody účinne odstraňuje plak a baktérie zo zubov, jazyka a medzizubných priestorov.

Ďalšie odkazy

Parodontóza

Tipy na zdravé ďasná

Diabetes a zuby

Ďasná: Často kladené otázky