PRÍČINY ZÁPACHU Z ÚST

Zápach z úst (halitóza) je väčšinou zapríčinený nedostatočnou ústnou hygienou. Zápach z úst ale môžu spôsobovať aj niektoré ochorenia, lieky a samozrejme tiež potraviny. Tu nájdete prehľad všetkých príčin.

PROBLÉMY SO ZUBAMI / ÚSTNA HYGIENA

Vo väčšine prípadov má zápach z úst pôvod v ústnej dutine. Príčinou zápachu z úst je obvykle zubný plak alebo problémy so zubami. Príčinou môžu byť problémy s ďasnami, ako je zápal ďasien, parodontóza, abscesy, zubný kaz alebo infekcia ústnej dutiny, napríklad afty.

zapach_z_ust_bakterie

Zápach z úst podporuje nedostatočná ústna hygiena. Nepríjemný zápach je totiž spôsobený baktériami v ústach, v parodontálnych kapsách a na povrchu jazyka. Tieto baktérie rozkladajú potravu a produkujú prchavé, zapáchajúce zlúčeniny síry. Dobrá ústna a zubná hygiena môže zabrániť zápachu z úst.

 

 

ZÁPACH Z ÚST OD ŽALÚDKA?

Je pomerne rozšírená fáma, že zápach z úst pochádza zo žalúdka. Pravdou je, že napríklad pálenie záhy je často doprevádzané kyslým zápachom v ústach – najmä keď sa zbytky potravy a žalúdočnej kyseliny vracajú späť do pažeráka. Žalúdočné problémy však vo väčšine prípadov nie sú príčinou chronického zápachu z úst.

JEDLO A STIMULANTY

Zápach z úst môže spôsobiť nadmerná konzumácia tabaku, kávy, alkoholu alebo potravín, ako je cesnak, cibuľa, ančovičky a potraviny s vysokým obsahom tuku. V tomto prípade sú príčiny dočasné. Rozlíšenie mezi chronickým a dočasným zápachom z úst viď tiež zápach z úst.

 

zapach_z_ust-cesnak

SUCHO V ÚSTACH

xerostómia, obvykle nastáva, keď sa zníži tvorba slín. Sucho v ústach môže viesť nielen k bolesti v krku a problémom s prehĺtaním, ale tiež k zápachu z úst.

bolest_zubov

Úlohou slín je totiž vyplachovať zbytky jedla z úst. Pokiaľ však zostávajú na jazyku alebo medzi zubami kvôli príliš suchým ústam, baktérie sa rýchlo množia - a spôsobujú zápach z úst.

QA Text: 

ORL OBLASŤ

Zápaly v oblasti krku a nosa môžu tiež viesť k nepríjemnému zápachu z úst. V prípade zápalu vedľajších nosných dutín steká hlien do úst a krku, odkiaľ šíri nepríjemný zápach. Bakteriálna infekcia pri angíne sa často prejavuje zápachom z úst. Aj tu sa jedná o dočasný zápach z úst - akonáhle sa ochorenie vylieči, zápach z úst zmizne.

V časti Čo robiť so zápachom z úst sa dozviete o tom, ako môžete bojovať proti zápachu z úst.

Ďalšie odkazy

Ktorá ústna voda je vhodná proti zápachu z úst?

Čo je zápach z úst?

Čo robiť so zápachom z úst?

Zápach z úst u detí.

Zápach z úst: Často kladené otázky