ZUBNÝ KAMEŇ: OD PLAKU K ZUBNÉMU KAMEŇU

Keď sa zubný lekár pri preventívnej prohliadke pozrie na zuby zblízka, diagnóza často znie: zubný kameň! Ale ako vlastne vzniká zubný kameň a čo s ním má spoločné zubný plak?

ČO JE TO ZUBNÝ KAMEŇ?

Zubný kameň je zubný plak, ktorý kvôli minerálom zo slín zatvrdol. Preto sa obvykle vyvíja v blízkosti slinných žliaz, najmä na vnútornej strane rezákov v dolnej čeľusti a na prvých horných stoličkách.

Zubný kameň se usadzuje najmä v medzizubných priestoroch a na drsnom povrchu zubov.

QA Text: 

AKO VZNIKÁ ZUBNÝ KAMEŇ? ÚLOHA PLAKU

V ústnej dutine sa vyskytuje rad baktérií a mikroorganizmov. Tie tvoria ústnu flóru, ktorá podporuje náš imunitný systém a trávenie.

Medzi nimi sú však tiež škodlivé baktérie, ktoré sa rýchlo množia pokiaľ nie sú odstránené, a ktoré ako zdroj potravy využívajú sladké zbytky potravín. Baktérie (napr. streptokoky alebo laktobacily) sa množia na povrchu zubov.

Pokiaľ sa baktérie na povrchu zuba usadia a kolonizujú, vytvoria zubný plak. Minerály zo slín sa v zubnom plaku časom usadzujú a spevňujú ho. Zubný kameň je tvorený predovšetkým z fosforečnanu vápenatého, preto sa tiež hovorí o kalcifikovanom zubnom plaku alebo o kalcifikácii zubného plaku.

AKÉ SÚ NÁSLEDKY VÝSKYTU ZUBNÉHO KAMEŇA?

V zubnom plaku a na drsnom povrchu zubného kameňa nachádza baktéria ideálne podmienky pre rozmnožovanie a rast a tým môže podporovať nasledujúce ochorenia ďasien a zubov:

Akonáhle sa povlak premení na vápenatý plak, nie je možné ho odstrániť zubnou kefkou. Ďalšie informácie o odstraňovaní zubného kameňa a prevencii zubného plaku nájdete v časti Odstránenie zubného kameňa.

NÁŠ TIP:

Pre zníženie tvorby a usadzovania zubného kameňa odporúčame LISTERINE® TOTAL CARE STAY WHITE (ústna voda proti tvorbe zubného kameňa).

Listerine_Total_Care_Stay_White

Po vyčistení zubov pomáha odstraňovať baktérie, ktoré kefka nevyčistila a čistí miesta, ktoré sú zubnou kefkou ťažko dostupné. Zloženie s chloridom zinočnatým bráni tvorbe a usadzovaniu nového zubného kameňa a pomáha udržiavať prirodzenú belosť zubov.

Ďalšie odkazy

Odstránenie zubného kameňa

Informácie pre lepšiu ústnu hygienu

nakupni_vozik
VYSKÚŠAJTE LISTERINE® TERAZ