SPRÁVNA ÚSTNA HYGIENA PRE POUŽÍVATEĽOV ZUBNÝCH STROJČEKOV

Ako používatelia zubných strojčekov alebo ako rodičia detí so zubným strojčekom poznáte problém s ústnou hygienou veľmi dobre. Aj keď sa snažíte čo najviac, zbytky jedla sa na zubný strojček často zachytia! Zubný strojček ponúka mnoho miest, kde môžu uviaznuť zbytky jedla. Niekedy sú jasne viditeľné, ale často sú v ústach schované.

listerine_pevny_zubny_strojcek_ustna_hygiena_nositel_zubneho_strojceku

AKÝ VPLYV MÁ ZUBNÝ STROJČEK NA ZDRAVIE ÚSTNEJ DUTINY?

Vzhľadom k početným tažko prístupným miestam medzi zámkami, gumičkami a drátikmi je čistenie mechanickými metódami (t.j. zubnou kefkou, medzizubnou kefkou a zubnou niťou) veľmi komplikované. V ústnej dutine často zostáva potenciálne škodlivý zubný plak a baktérie.

Dôsledky sú nasledujúce:

  • Zvýšené riziko gingivitídy (zápalu ďasien).
  • Zvýšená tendencia k tvorbe zubného kameňa (mineralizovaného plaku).
  • Zvýšená pravdepodobnosť demineralizácie skloviny (nazývanej tiež dekalcifikácia skloviny), ktorá môže viesť k tvorbe tzv. bielych škvŕn (zostávajúce biele plochy na zuboch po odstránení zubného strojčeka) a ku vzniku zubného kazu.

I keď stále viac dospelých podstupuje ortodontickú liečbu za účelom korekcie chýb skusu zo zdravotných alebo estetických dôvodov, väčšiu skupinu používateľov zubných strojčekov tvoria deti a dospievajúci. Kvôli nadmernej konzumácii cukru je u nich zvýšené riziko vzniku zubného kazu. Nosenie zubných strojčekov naviac sťažuje odstraňovanie zubného plaku, čo taktiež zvyšuje riziko vzniku zubného kazu.

ÚSTNA HYGIENA SO SNÍMATEĽNÝMI ALEBO NEVIDITEĽNÝMI ZUBNÝMI STROJČEKMI.

listerine_snimatelny_zubny_strojcek_ustna_hygiena

Pacienti, ktorí podstupujú ortodontickú liečbu pomocou snímateľných alebo neviditeľných zubných strojčekov, by tiež mali ústnej hygiene venovať zvýšenú pozornosť.

Nezanedbateľnou výhodou snímateľných a neviditeľných zubných strojčekov oproti fixným aparátom je to, že je možné ich vybrať a vykonávať bežnú ústnu hygienu. Pred jedlom je nutné strojček vybrať a nasadiť až po jedle na vyčistené zuby.

Pokiaľ sú v rámci liečby pomocou zubného strojčeka použité attachmenty, stávajú sa ďalšími miestami pre potencíálne uchytenie baktérií a je im treba venovať zvláštnu pozornosť pri každodennej ústnej hygiene.

V takom prípade je možné vykonávať trojakú profylaxiu, ktorá sa skladá z čistenia zubov, čistenia medzizubných priestorov a používania ústnych vôd s antibakteriálnym účinkom, ako je LISTERINE®. Zvlášť v prípade ťažko prístupných miest v ústach je dôležité vedieť, že LISTERINE® odstraňuje baktérie, ktoré kefka nevyčistila.

Samotné strojčeky je tiež nutné pravidelne čistiť podľa pokynov výrobcov, pretože i na ich povrchu dochádza ku kolonizácii baktériami.

QA Text: 

VÝHODY ÚSTNYCH VÔD LISTERINE® PRE ÚSTNU HYGIENU POUŽÍVATEĽOV ZUBNÝCH STROJČEKOV:

  • Ústne výplachy ako je napr. LISTERINE® majú tú výhodu, že sa ako tekutina dostanú do všetkých miest v ústach - dokonca aj tam, kam nedosiahne zubná a medzizubná kefka.
  • ÚČINKUJÚ: pomáhajú odstraňovať baktérie, ktoré kefka nevyčistila.
  • POSILŇUJÚ ZUBNÚ SKLOVINU: niektoré varianty LISTERINE® obsahujú fluoridy a posilňujú zuby proti zubnému kazu.
  • OSVIEŽUJÚ: LISTERINE® osviežuje dych, a to i vo variantoch s obzvlášť jemnou chuťou.

KTORÝ VARIANT LISTERINE® JE VHODNÝ PRE POUŽÍVATEĽOV ZUBNÝCH STROJČEKOV?

Ústna voda LISTERINE® s obsahom 4 esenciálnych olejov ponúka mnoho rôznych variantov. LISTERINE® CLEAN & FRESH je hodná najmä pre deti (od 6 rokov) a dospievajúcich so zubnými strojčekmi aj bez nich. Má jemnú chuť a neobsahuje alkohol, napriek tomu je rovnako účinná ako ostatné varianty. Klinické štúdie ukazujú, že oba varianty ústnych vôd LISTERINE® (s alkoholom aj bez alkoholu) sú rovnako účinné. LISTERINE® CLEAN & FRESH osviežuje dych a dosiahne do miest, ktoré sú pre zubnú kefku dostupné buď ťažko alebo vôbec – dokonca aj do komplikovaných oblastí medzi zubným strojčekom.

Listerine_Clean_Fresh