OŠETRENIE ZUBNÉHO KAZU ZUBNÝM LEKÁROM

Zubný kaz sa po preniknutí do skloviny sám bez pomoci nevylieči. Preto je nutné navštíviť zubného lekára a ten rozhodne, aká metóda liečby je vzhľadom k jeho štádiu vhodná.

Všeobecne platí, že čím dlhšie zubný kaz máme, tým vážnejšie je zub postihnutý a je nutný väčší zásah zubného lekára. Pre zachovanie zdravia zubov je lepšie sa o ne postarať čo najrýchlejšie. Viac informácií o priebehu a jednotlivých fázach zubného kazu nájdete v časti Príznaky zubného kazu.

FÁZA 1 A 2: POVRCHOVÝ A STREDNÝ ZUBNÝ KAZ

Pokiaľ je zubným kazom postihnutá len sklovina a dentín, ako ošetrenie sa odporúča zubná výplň. Zubný lekár pomocou špeciálneho vrtáka odstráni zasiahnuté tkanivo a do vyvŕtaného otvoru aplikuje výplňový materiál.

QA Text: 

Nech už zubný lekár navrhne ktorúkoľvek výplň - cieľom liečby zubného kazu je jeho odstránenie a vytvorenie kvalitnej výplne, ktorá dobre priľne k povrchu zuba, aby sa zubný kaz neobjavil znova.

Ošetrenie zubného kazu - umiestnenie kompozitu

zubny_kaz_osetrenie_kompozit

FÁZA 3: HLBOKÝ ZUBNÝ KAZ

Pokiaľ zubný kaz prenikne do blízkosti zubnej drene (pulpy), kde sa nacházajú cievy a nervy zubov, doprevádza ju veľká bolesť. V tejto fáze je často nutné vykonať ošetrenie koreňových kanálikov. Zubný lekár počas zákroku odstráni zubný nerv a následne koreňový kanálik vydezinfikuje a vyplní špeciálnym materiálom. Zub je devitalizovaný.

Ošetrenie koreňových kanálikov - devitalizácia zubov

osetrenie_zubneho_kanalika

ABSCES

Absces pri koreni zuba spôsobuje veľmi silnú bolesť. V krajnom prípade musí zubný lekár zub vytrhnúť a nahradiť ho zubnou náhradou, napríklad zubným implantátom.

Tipy:

Napriek tomu, že vám zubný kaz ošetril zubný lekár, môže sa zubný kaz po niekoľkých rokoch objaviť opäť! Baktérie sa môžu hromadiť a množiť taktiež pod výplňou. Zubný kaz sa potom šíri hlbšie a spôsobuje bolesť. Pokiaľ vás bolí už ošetrený zub, neváhajte a okamžite navštívte svojho zubného lekára!

Pokiaľ je zub devitalizovaný, bolesť necítite. Infekcia však môže byť závažná. Zubný lekár môže infekciu odhaliť počas pravidelnej prehliadky.

Prevencia je lepšia než následná starostlivosť. Prečítajte si, ako predchádzať zubnému kazu.

Ďalšie odkazy

Ktorá ústna voda je určená na zubný kaz?

Zubný kaz u detí

Čo je zubný kaz?

Príznaky zubného kazu

Prevencia zubného kazu

nakupni_vozik

VYSKÚŠAJTE LISTERINE® TERAZ