STAROSTLIVOSŤ O ZUBY: AKO SPRÁVNE ČISTIŤ DETSKÉ ZÚBKY

Mliečne zúbky sú dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa.

Preto je nutné sa o ne starať. Aká je najlepšia technika čistenia detských zúbkov? Ako môžete svojmu dieťaťu pomôcť, aby si od útleho veku zvyklo správne čistiť zuby? Nájdite odpovede na všetky tieto otázky!

MLIEČNE ZÚBKY

Ľudia majú dve sady zubov. Prvá sada zubov sa bežne nazýva mliečne zúbky. Zväčša sa prerezávajú medzi 6 mesiacmi a 2 a pol rokom. Jedná sa o dočasnú sadu 20 zubov. Skladajú sa z:

  • 8 rezákov
  • 4 očných zubov
  • 4 stoličiek

Napriek tomu, že mliečne zuby majú deti len dočasne, sú pre vývoj dieťaťa kľúčové. Prispievajú ku správnemu rozvoju reči a jazyka, k príprave postavenia stálych zubov a tiež k rozvoju žuvania.

OSLABENIE MLIEČNYCH ZUBOV

Mliečne zuby sú zraniteľnejšie než stále zuby. Sklovina a dentín sú tenšie a menej mineralizované, tým pádom náchylnejšie k zubnému kazu.

Je preto veľmi dôležité sa o mliečne zuby starať a učit deti základom zdravej výživy.

Konzumácia sladkých potravín, nedostatočné čistenie zubov a nepravidelné návštevy zubného lekára v mladom veku môžu podporiť vznik problémov s ústnej dutine a ovplyvňujú vznik zubného kazu v dospievaní!

QA Text: 

ZUBNÝ KAZ U DETÍ

Príčinou zubného kazu sú baktérie produkujúce kyselinu. Táto kyselina napáda zubnú sklovinu a spôsobuje demineralizáciu skloviny, ktorá sa prejavuje ako drobné biele sfarbenie zubov. Napriek tomu že je len slabo rozoznateľné, je možné ho zbadať voľným okom aj na mliečnych zuboch.

Dobrým spôsobom, ako skontrolovať ústa dieťaťa a zistiť tak prvé príznaky zubného kazu, je včasná návšteva zubného lekára a následné pravidelné preventívne prehliadky. Viac informácií o príznakoch a liečbe nájdete na stránke zubný kaz u detí.

STÁLE ZUBY

Mliečne zuby začínajú vypadávať vo veku 5 až 6 rokov a ďasnami sa postupne začína prerezávať 32 stálych zubov. Vo veku 6 až 12 rokov má dieťa v ústach mliečne aj stále zuby.

Tomu sa hovorí zmiešaný chrup. Posledný mliečny zub vypadáva vo veku 10 až 11 rokov. Pokiaľ sa sklovina stálych zubov poškodí, nie je možnosť opravy alebo náhrady. Preto je dôležité, aby ste práve teraz pomohli svojmu dieťaťu osvojiť si správnu zubnú hygienu.

KOMPLEXNÁ DENTÁLNA HYGIENA

Okrem pravidelného čistenia zubov by si deti s vašou pomocou mali čistiť medzizubné priestory zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami. Pre deti sú určené špeciálne dentálne nite s detskými motívmi.

Pretože deti od šesť rokov už spravidla vedia kontrolovane vypľúvať a nehrozí riziko prehltnutia, mali by doplniť ústnu hygienu o vhodnú ústnu vodu pre každodenné použitie.

LISTERINE® vyvinul špeciálnu ústnu vodu pre deti, LISTERINE® SMART RINSE® MILD BERRY alebo LISTERINE® SMART RINSE® MILD MINT. Obsiahnutý fluorid pomáha znižovať kazivosť zubov až o 40 % viac než samotné čistenie zubov. Viac informácií o používaní ústnej vody pre deti nájdete na stránke používanie ústnej vody – deti.

Ďalšie odkazy:

Správna starostlivosť o zuby a ústna hygiena

Ústna hygiena: Často kladené otázky