Skip to main content

ČO JE ZUBNÝ KAZ

Zubný kaz je ochorenie, ktoré poškodzuje zubnú sklovinu – nejtvrdšie tkanivo ľudského tela. Postupne napadá aj ostatné časti zuba a môže mať vážne zdravotné následky.

HLAVNÁ PRÍČINA ZUBNÉHO KAZU: ZUBNÝ PLAK

Ľudské telo obsahuje mnoho baktérií. Prirodzená ústna flóra je neškodná a dokonca potrebná pre správne fungovanie organizmu - najmä úst!V ústach spolu prichádzajú do kontaktu baktérie, sliny a zbytky jedla. Pokiaľ sa vzniknutý zubný plak, nazývaný tiež biofilm, pravidelne neodstraňuje, poskytuje baktériám dokonalú živnú pôdu a tie sa môžu rýchlo množiť.

Mikroorganizmy, akými sú streptokoky alebo laktobacily, sa živia cukrami a sacharidmi zo zbytkov potravy v zubnom plaku a pritom vylučujú odpadové produkty - kyseliny (napr. kyselinu mliečnu). Tieto kyseliny rozpúšťajú dôležité minerály tvoriace zubnú sklovinu (vápnik a fosfát). Demineralizácia zubnú sklovinu zmäkčuje a časom vedie ku vzniku zubného kazu.

Starostlivosť o zuby

Predchádzať tvorbe zubného plaku a následnému usadzovaniu baktérií môžete komplexnou ústnou hygienou v troch krokoch. Čistenie zubov, používanie zubnej nite a vyplachovanie ústnou vodou účinne odstraňuje zubný plak, baktérie a kyseliny z povrchov zubov. Dôkladnou a komplexnou dentálnou starostlivosťou sa tak môžete zubnému kazu vyhnúť.

Stravovacie návyky

Pretože sladkosti a potraviny bohaté na sacharidy, akými sú napríklad chipsy alebo pšeničné výrobky, poskytujú baktériám zubného plaku potravu, môžete obmedzením ich konzumácie zabrániť vzniku zubného kazu.

Sucho v ústach

Sliny predstavujú prirodzený obranný systém proti zubnému kazu: Jeho enzýmy dezinfikujú a neutralizujú kyseliny v ústnej dutine a odplavujú škodlivé baktérie z povrchu zubov.

problemy_pri_suchosti_v_ustach

Zároveň sú obohatené o minerály vápnika a fluoridu a majú okrem iného dôležitú funkciu remineralizácie a opakovaného spevňovania zubnej skloviny. Sliny tiež vyrovnávajú výkyvy pH v ústach. Príliš nízka produkcia slín je preto rizikovým faktorom pre vznik zubného kazu a môže viesť k ďalším problémom ústnej hygieny ako je zápach z úst. Ďalšie informácie nájdete v časti Príčiny zápachu z úst.

KOHO SA ZUBNÝ KAZ TÝKA?

Riziko vzniku zubného kazu nie je u všetkých ľudí rovnaké a je ovplyvnené rozdielmi v kyslosti (pH) slín. Niektorí ľudia majú prirozene nižšiu hodnotu, iní vyššiu. Čím je vrodené pH nižšie, tým sú zuby náchylnejšie ku vzniku zubného kazu.

V podstate je možné povedať, že škodlivé baktérie, napr. Streptococcus mutans, spôsobujúce zubný kaz, sa môžu prenášať z úst do úst. Či tieto baktérie následne spôsobia zubný kaz však závisí na individuálnej ústnej hygiene "príjemcu".

U batoliat je pravdepodobne väčším problémom podávanie fľaštičky s jedlom či mliekom pred spaním a nedostatočná následná ústna hygiena. Informácie o prevencii a liečbe zubného kazu u vášho dieťaťa nájdete v časti Zubný kaz u detí.

KDE VZNIKÁ ZUBNÝ KAZ?

Vzhľadom k tomu, že sa zubný plak môže veľmi rýchlo usadzovať v priehlbinách žuvacích plôch a v medzizubných priestoroch, dochádza k obzvlášť častému výskytu zubného kazu práve v týchto miestach.

Krivé zuby môžu byť náchylnejšie ku vzniku zubného kazu: často sa ťažšie čistia a v medzerách medzi nimi sa môže hromadiť zubný plak. Tento typ kazu, ktorý sa vyskytuje na dotykových plochách susedných zubov, sa nazýva aproximálny kaz. Preto je obzvlášt dôležité dôkladné čistenie zubov vrátane medzizubných priestorov.

cistenie_zubov

Ako rozoznať zubný kaz a jeho rôzne štádiá sa dozviete v časti Príznaky zubného kazu. Môžete sa tiež dozvedieť, ako predchádzať zubnému kazu a prečítať si všetko o liečbe zubného kazu.

Ďalšie odkazy

Ktorá ústna voda je určená na zubný kaz?

Príznaky zubného kazu

Prevencia zubného kazu

Liečba zubného kazu

Zubný kaz u detí