5 vecí, ktoré treba vedieť o ochorení ďasien

Čo je zápal ďasien?

Ide o skoré štádium ochorenia ďasien, ktoré sa vyskytuje po celom svete. Cez 90% svetovej populácie trpí do určitej miery chronickým zápalom ďasien.

Aké sú príznaky zápalu ďasien?

Príznaky ochorenia ďasien možno ľahko prehliadnuť. Zďaleka nie každý postihnutý vie, že trpí ochorením ďasien.. Ak máte opuchnuté, začervenané ďasná, ktoré pri čistení kefkou alebo zubnou niťou ľahko krvácajú, možno máte zápal ďasien. Zápal ďasien nemusí byť sprevádzaný bolesťou, príznaky preto možno prehliadnuť.

Čo spôsobuje zápal ďasien?

Najčastejšou príčinou je nesprávna zubná hygiena doma a nesprávna technika. Ak sa čistenie zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorova a vyplachovanie nevykonáva denne, zostávajúce baktérie sa nakopia a vytvoria hrubú vrstvu, ktorú označujeme ako zubný plak. Z nej môže vzniknúť zubný kameň, ktorý časom zuby rozloží.

Možno predchádzať zápalu ďasien?

Režim dobrej a dôkladnej očisty ústnej dutiny, ktorý zahŕňa očistenie zubnou kefkou a výplach dvakrát denne plus používanie pomôcok na čistenie medzizubných priestorov jedenkrát denne, môže zvrátiť skoré štádium ochorenia ďasien, známeho ako gingivitída (zápal ďasien). Kľúčom k udržaniu si zdravej a čistej ústnej dutiny sú aj pravidelné zubné kontroly raz za pol roka, pretože nahromadený zubný kameň sa dá odstrániť len profesionálnymi nástrojmi používanými v zubnej ambulancii. 

Ako sa lieči zápal ďasien?

Najdôležitejším krokom pri liečbe zápalu ďasien je neignorovať príznaky, ktoré sa môžu zdať neškodné, ako napríklad trochu krvi v umývadle pri čistení zubnou niťou a kefkou alebo podráždené ďasná, ktoré sú začervenané alebo opuchnuté. Ak sa u vás objavia tieto príznaky, objednajte sa k zubárovi, aby zistil príčinu a posúdil stav zubov a ďasien. Zubár vám môže odporučiť lepšiu každodennú domácu starostlivosť o zuby vrátane zaradenia antiseptickej ústnej vody do vášho režimu. Ak sa v okolí zubov vytvorili vačky s baktériami a ďasná sa začínajú odťahovať od zubov, možno odporúčať hĺbkové čistenie u zubného lekára alebo periodontistu (stomatológa, ktorý sa špecializuje na ochorenia ďasien). Dobrou správou je, že tomuto skorému, miernemu štádiu ochorenia ďasien možno predchádzať. Ak sa však zápal ďasien nelieči a ignoruje, môže prejsť do rozvinutej fázy ochorenia ďasien (periodontitídy), ktorá je hlavnou príčinou vypadávania zubov u dospelých.