Skip to main content

ĎASNÁ: ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

bile zuby

ĎASNÁ: ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Čo je to za lepivú hmotu na ďasnách, keď sa prebudím?
Takmer na každom povrchu sa môže vytvoriť tenká vrstva baktérií, známa tiež ako biofilm. Preto máte ráno pocit, ako by vaše ďasná a zuby boli pokryté akýmsi slizom.
Biofilm je normálny a má ho každý , aj keď si čistí zuby, používa zubnú niť a ústnu vodu. Pokiaľ však biofilm (ústny plak) denne neodstraňujete, môže sa ďalej tvoriť a pribúdať. Usadený zubný  plak  je tvorený prospešnými, ale najmä zlými baktériami, ktoré môžu spôsobiť ochorenie ďasien. Ľudia starajúci sa o svoje zuby dôsledne - denne čistia zuby kefkou, zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou a používajú ústnu vodu - môžu kontrolovať množstvo biofilmu a pomáhať vyrovnávať zloženie baktérií, aby bol biofilm „zdravý“. Pokiaľ si však zuby a ďasná nečistíte pravidelne, typický zľahka nažltnutý biofilm narastá a môže časom stvrdnúť na zubný kameň. Potom vám môže pomôcť len váš zubný lekár alebo dentálna hygienička, ktorí zubný kameň odstránia pomocou špeciálnych nástrojov. Používajte ústnu vodu dvakrát denne a udržujte biofilm v zdravých medziach.

Aká je súvislosť medzi ochorením ďasien, zápalom ďasien a parodontitídou?
Pokiaľ vás trápia ďasná a začnete pátrať, zväčša sa rýchlo dozviete, že sa jedná o mnoho rôznych lekárskych termínov, ktoré sa vzťahujú k rovnakej téme –  ochorenie ďasien.
Vysvetlíme vám súvislosti medzi jednotlivými pojmami:
Ochorenie ďasien  je všeobecný termín a popisuje bakteriálnu infekciu v ústach.
Gingivitída aj parodontitída popisujú ochorenie ďasien , ale nie sú zameniteľné ani nemajú rovnaký význam.
Gingivitída , nazývaná tiež ako zápal ďasien, popisuje počiatočnú, miernejšiu a vratnú formu ochorenia ďasien, ktorá sa vyznačuje začervenanými a opuchnutými ďasnami, ktoré začnú krvácať pri miernom tlaku (napr. pri čistení zubov zubnou kefkou). Zápal ďasien, ktorý nie je liečený starostlivejšou ústnou hygienou, sa môže vyvinúť do závažnejšieho a nevratného typu ochorenia ďasien nazývaného parodontóza.
Parodontitída  napáda ďasná, kosti a tkanivá, ktoré držia zuby na svojom mieste. Parodontóza môže viesť ku  strate zubov.
Ochorenie ďasien je hlavnou príčinou straty zubov. Preto je tak dôležitá správna starostlivosť o zuby a ústnu dutinu s vhodnou ústnou vodou.

Prečo mi krvácajú ďasná?
S pribúdajúcim vekom si často v umývadle po čistení zubov všímame malých kapiek krvi a často ich považujeme za normálne.
Krvácanie ďasien, a to ani počas zubného ošetrenia, však  nie je normálne . Krvácanie ďasien je často príznakom, ktorý sa objavuje vedľa ostatných príznakov, akými sú opuch a začervenanie ďasien (gingivitída), ktoré sú často ignorované alebo si ich nikdo nevšimne.
Milióny dospelých trpia nejakou formou ochorenia ďasien, ale len malá časť z nich o tom vie, pretože bolesť ďasien nepatrí medzi prvé príznaky.
Dobrou správou je, že v počiatočných štádiách je možné ochorenie ďasien dobre liečiť pomocou dôkladného každodenného čistenia úst a častejších návštev u zubného lekára.
Pokiaľ ale kvapky krvi v umývadle ignorujete dlhšiu dobu, môže sa vyvinúť do vážneho ochorenia ďasien (parodontitída). Parodontitída napáda ďasná a kosti a je hlavnou príčinou straty zubov.
Pokiaľ si po čistení zubov všimnete malých kvapiek krvi, nemali by ste čakať, ale konať a  zlepšiť každodennú ústnu hygienu.  Dôkladne si vyčistite zuby, použite zubnú niť a vypláchnite si ústa ústnou vodou. Pokiaľ nedôjde k zlepšeniu, požiadajte o radu svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku.

Prečo mi ustupujú ďasná?
Pokiaľ si všimnete, že vám ustupujú ďasná, jedná sa obvykle o typický príznak ochorenia ďasien, ktorý by ste nemali v žiadnom prípade ignorovať, ale požiadať o radu zubného lekára.
Pokiaľ si všimnete, že spodná časť vašich zubov je stále viditelnejšia, je to známka, že vaše ďasná ustupujú. V takom prípade s a korene zubov stávajú voči baktériám zraniteľnejšie a vaše ústa sú náchylné k ďalším ochoreniam .
Pokiaľ naviac zistíte, že sú vaše ďasná začervenané, opuchnuté a krvácajú počas alebo po čistení zubov, je pravdepodobné, že máte  zápal ďasien .
Pokiaľ ustupujúce ďasná nie sú liečené, následky môžu byť vážne a často nevratné - obnažené korene, citlivosť alebo silná bolesť a infekcia. V konečnom dôsledku môže  zub vypadnúť.

Aké sú pravidlá pre správne vyplachovanie úst?
Pre kompletnú ústnu hygienu používajte dvakrát denne po vyčistení zubov ústnu vodu LISTERINE®. Na jedno vypláchnutie úst postačuje 20 ml roztoku, čo zodpovedá približne 4 čajovým lyžičkám. Naše produkty sú pripravené k okamžitému použitiu a nie je treba ich riediť. Vyplachujte ústa počas 30 sekúnd a potom vypľujte. Na tieto varianty ústnych vôd LISTERINE® sa vzťahujú nasledujúce výnimky:

  • Pre deti vo veku od 6 do 12 rokov: použite 10 ml.

  • Smart Rinse: použite 10 ml (približne 2 čajové lyžičky), vyplachujte 60 sekúnd a vypľujte.

  • Nightly Reset: použite 15 ml (približne 3 čajové lyžičky), vyplachujte 60 sekúnd a vypľujte.

  • Advanced White: použite 10 ml (približne 2 čajové lyžičky), vyplachujte 60 sekúnd a potom vypľujte.