DIABETES A ZUBY

Ten, kto trpí cukrovkou, pravdepodobne trpí aj ochorením ďasien. Diabetes totiž môže podporovať ochorenia zubov a ďasien. Tu sa dozviete, čo by ste mali mať ako diabetici na pamäti.

DIABETES A ĎASNÁ

Pokiaľ je hladina cukru v krvi dlhodobo zvýšená, hromadia sa v parodonte látky podporujúce zápal a tým sa šíri infekcia. Okrem toho sa znižuje prekrvenie ďasien, čo môže oslabiť obranné mechanizmy proti baktériám. Škodlivé zárodky sa môžu rýchlo množiť a vyvolať zápal ďasien (gingivitis).

problemy_so_zubami_kvoli_sladkostiam

DIABETES A PARODONTÓZA (OCHORENIE PARODONTU)

Pacient s cukrovkou by mal zápal ďasien riešiť okamžite. V opačnom prípade hrozí, že sa zápal časom vyvinie v parodontitídu (často nazývanú tiež parodontóza). Kvôli zlému prekrvovaniu môže telo reagovať na zápal horšie.

Postupne dochádza k oslabeniu parodontu (spojivové tkanivá a kosti) a postihnuté zuby sa uvolňujú a v najhoršom prípade vypadávajú. Pri prvých príznakoch zápalu (krvácanie z ďasien, zmena farby ďasien) preto okamžite navštívte zubného lekára!

DIABETES A SUCHO V ÚSTACH

Pri zvýšenej hladine glukózy v krvi sa tiež znižuje tvorba slín. To vedie k suchosti v ústach. Sucho v ústach potom bráni slinám v ich funkcii - čistenie a dezinfekcia ústnej dutiny a remineralizácia zubov.

problemy_pri_suchosti_v_ustachPri cukrovke sa preto môžu baktérie v ústnej dutine rýchlejšie množiť a napádať oslabenú zubnú sklovinu. Zvyšuje sa riziko vzniku zubného kazu.

DIABETES A ZÁPACH Z ÚST

Chronický zápach z úst, odborne nazývaný halitóza, nie je u nedostatočne kontrolovaných diabetikov neobvyklý a súvisí aj so zníženým množstvom produkovaných slín. Ak zostávajú zbytky jedla na jazyku alebo medzi zubami keď sú ústa príliš suché, baktérie, ktoré sa týmito zbytkami živia, sa rýchlo množia. Počas tohoto procesu vznikajú zlúčeniny síry a spôsobujú zápach z úst.

zapach_z_ust

QA Text: