ZUBNÝ KAZ U DETÍ
Keď sa dieťaťu od šiesteho mesiaca veku začnú prerezávať mliečne zuby, prichádza riziko vzniku zubného kazu. Sklovina a dentín sú tenšie a menej mineralizované a preto náchylnejšie ku vzniku zubného kazu. Zubný kaz môže postihnúť aj stály chrup.
ODHALENIE ZUBNÉHO KAZU U DETÍ
Pokiaľ sa dieťa sťažuje na bolesť zubov, je zvyčajne už neskoro, pretože v tom momente je zubný kaz v pokročilom štádiu (viď tiež Príznaky zubného kazu).
V prvej fáze, tzv. iniciačnej, je kaz viditeľný ako svetlá, takmer priehľadná škvrna, ktorá následne zmení farbu na hnedú. Zmena zafarbenia je zapríčinená demineralizáciou zubov pôsobením kyselín produkovaných baktériami. Neskôr postihnutý zub často citlivo reaguje na studené, horúce, sladké alebo kyslé potraviny či nápoje.
Tip: Pravidelne kontrolujte zuby svojho dieťaťa. Pokiaľ nemajú jednotný farebný tón, je lepšie navštíviť zubného lekára. Všímajte si tiež, či dieťa pri jedle alebo pití nekriví tvár. Starších detí sa môžete spýtať priamo. V prípade bolesti by ste rozhodne mali zubného lekára navštíviť čo najskôr.
PRÍČINY ZUBNÉHO KAZU U DETÍ
Príčinou vzniku zubného kazu je nahromadený zubný plak. Ten je ideálnym prostredím pre množenie škodlivých baktérií premieňajúcich zbytky sladkých potravín na kyseliny, ktoré napadajú zubnú sklovinu. Vzniká zubný kaz.
JE ZUBNÝ KAZ U DETÍ NEBEZPEČNÝ?
Niektorí rodičia si myslia, že kazivosť mliečnych zubov nie je tak hrozná, lebo "ozajstné" zuby ešte len narastú a mliečne zuby považujú len za predchodcov stálych. Pokiaľ je však nutné pokazený mliečny zub vytrhnúť, môže neskôr dôjsť k vadám skusu.
MÔŽEM SVOJMU DIEŤAŤU SPÔSOBIŤ ZUBNÝ KAZ?
Škodlivé baktérie, ako napríklad Streptococcus mutans, ktorý spôsobuje zubný kaz, sa v podstate z úst do úst prenášať môžu. Či tieto baktérie následne spôsobia zubný kaz ale závisí na individuálnej ústnej hygiene "príjemcu". Väčším rizikovým faktorom pre vznik zubného kazu je však podanie fľašky pred spaním a nedostatočná ústna hygiena batoľaťa.
Okrem škodlivých sa prenášajú aj prospešné baktérie, ktoré sú kľúčové pre tvorbu ústnej flóry (deti sa rodia bez ústnej flóry). Tie sú dôležité najmä pre imunitný systém. Neporušený imunitný systém znižuje napr. riziko alergií alebo neurodermatitídy.
Tip: Pokiaľ si dieťa čistí zuby pravidelne, baktérie nemôžu kolonizovať a následne poškodiť zuby (viď starostlivosť o zuby).
Liečba zubného kazu u detí je do značnej miery rovnaká ako u dospelých. Ďalšie informácie nájdete na stránke Liečba zubného kazu.
Ďalšie odkazy