PRÍZNAKY ZUBNÉHO KAZU: ROZPOZNANIE

Zubný kaz často objavíte vo chvíli, keď už je neskoro: bolí vás zub a pri pohľade do zrkadla zistíte, že máte v zube dieru. Tu sa dozviete, ako rozpoznať zubný kaz v počiatočných štádiách a ako sa môže vyvíjať v ďalších fázach.

VZNIK ZUBNÉHO KAZU

Zubný kaz vzniká, pokiaľ sa na zuboch usadí zubný plak (nazývaný tiež biofilm). V ňom žijú baktérie živiace sa zbytkami potravy obsahujúcimi cukry a následne vylučujú kyseliny. Kyseliny postupne demineralizujú sklovinu, ktorá má naše zuby chrániť. Viac informácií nájdete v časti Príčiny zubného kazu.

1. FÁZA

Prvá fáza vývoja zubného kazu, tzv. iniciálny kaz, je charakterizovaná demineralizáciou zubnej skloviny pôsobením bakteriálnych kyselín. Táto fáza je obvykle bezbolestná.

Úbytok minerálov je viditeľný v podobe bielych, takmer priehľadných škvŕn, ktoré väčšinou objaví až zubný lekár pri preventívnej prehliadke.

zubny_kaz_maly

Príznaky: bolesť škvrny na zuboch.

2. FÁZA

Pokiaľ fluoridy v prvej fáze kazu vrstvu skloviny neobnovia, je v ďalšej fáze napadnutý dentín (zubovina) - tkanivo tvoriace najväčšiu časť zuba. V tomto štádiu už býva zubný kaz bolestivý.

Príznaky: bolesť zubov, svetlé škvrny bývajú obvykle vyplnené pigmentom a majú tmavšiu farbu - zubné kazy sú už viditeľné.

3. FÁZA

Po poškodení dentínu postupuje zubný kaz hlbšie smerom k zubnej dreni, kde sa nachádzajú cievy a nervy zuba. Ak dôjde k zápalu zubnej drene, je zvyčajne sprevádzaný silnými bolesťami. V tejto chvíli je často nevyhnutné vykonať ošetrenie koreňových kanálikov.

Príznaky: silná bolesť zubov, jasne viditeľné diery, zápach (v dôsledku zápalu).

zubny_kaz

4. FÁZA

Pokiaľ zubný kaz nie je ošetrený, môže postupne napadnúť tkanivá v okolí zubu: väzivo, kosti a ďasná. Vznikne absces, ktorý je omnoho bolestivejší ako bolesť zuba a napokon môže spôsobiť vypadnutie zuba.

Príznaky: extrémna bolesť zubov, opuch v okolí zuba a dokonca aj strata zuba.

bolest_zubov

TIP:

Pretože počiatočný zubný kaz v podobe svetlej škvrny nie je ľahké odhaliť, sú pravidelné návštevy zubného lekára žiaduce, a to nielen z dôvodu diagnostiky začínajúceho zubného kazu. Pokiaľ je váš zub citlivejší ako obyčajne, alebo cítite akúkoľvek bolesť, mali by ste okamžite navštíviť zubného lekára. V počiatočnej fáze je možné zubný kaz vyliečiť.

Tu sa dozviete, ako môžete zubnému kazu predchádzať a všetko o liečbe zubného kazu.

Ďalšie odkazy

Ktorá ústna voda je určená na zubný kaz?

Prevencia zubného kazu

Liečba zubného kazu

Zubný kaz u detí

Čo je zubný kaz?

nakupni_vozik

VYSKÚŠAJTE LISTERINE® TERAZ