ZDRAVÉ ĎASNÁ V TEHOTENSTVE

"Každé dieťa stojí zub!" - Toto príslovie pozná pravdepodobne väčšina tehotných žien. Ale čo sa za tým skrýva?

Na začiatku tehotenstva sa prirozene mení hormonálna rovnováha ženy, čo môže mať vplyv na zdravie ďasien a zubov.

Ďasná sú viac prekrvené, pretože sa v dôsledku uvoľneného spojivového tkaniva rozšíria cievy. Preto môžu ďasná opúchať, čo sťažuje dôkladné čistenie medzizubných priestorov. Tie sú ideálnym prostredím pre baktérie a v dôsledku nedokonalej ústnej hygieny môžu viesť k zápalu ďasien.

listerine_ustna_hygiena_v_tehotenstve

Okrem toho sa u mnohých tehotných žien vyskytuje nevoľnosť doprevádzaná vracaním. Žalúdočná kyselina prichádza do kontaktu so zubami a narušuje sklovinu, pričom dôsledkom môže byť vznik zubného kazu. Okrem toho sa u niektorých žien počas tehotenstva objavujú chute na sladké. Zvýšená konzumácia sladkých potravín tiež zvyšuje riziko vzniku zubného kazu.

Medzi najčastejšie riziká u tehotných žien patrí zápal ďasien a zubný kaz.

JE TO TAK ĽAHKÉ: ZDRAVO V TEHOTENSTVE

  • Pre udržanie zdravých zubov a ďasien a zníženie rizika zápalu ďasien v tehotenstve je nevyhnutná dôkladná a dôsledná ústna hygiena.
  • Okrem čistenia zubov kefkou a zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami je odporúčané používať ústnu vodu bez alkoholu, napríklad LISTERINE®.
  • Ďasná sú v tehotenstve často citlivejšie, preto je vhodné používať mäkkú zubnú kefku. Všeobecne platí, že i keď vám krvácajú ďasná, pokračujte v jemnom čistení zubov. V takom prípade sa však nezabudnite poradiť so svojim zubným lekárom.
  • Všeobecne sa odporúča počas tehotenstva pravidelne navštevovať zubného lekára.
  • Vzhľadom ku zvýšenému riziku vzniku zubného kazu je odporúčané používanie zubných pást a gelov s fluoridmi.
QA Text: 

JE MOŽNÉ POUŽÍVAŤ LISTERINE® V TEHOTENSTVE A PRI KOJENÍ?

LISTERINE® je k dispozícii vo variantoch bez alkoholu a môže byť používaný počas tehotenstva a kojenia ku zlepšeniu každodennej ústnej hygieny.

VARIANTY LISTERINE® BEZ ALKOHOLU:

sk_combined_image

LISTERINE® COOL MINT MILD TASTE, ADVANCED WHITE MILD TASTE a TOTAL CARE SENSITIVE sú niektoré z variantov LISTERINE®, ktoré neobsahujú alkohol, majú jemnejšiu chuť než ostatné varianty rady LISTERINE® a sú vhodné aj pre tehotné ženy a kojace matky.

Používajú sa 2x denne ako doplnok k čisteniu zubov.

DIE VORTEILE

QA Text: 
QA Question: