Najbežnejšia príčina ochorenia ďasien (a 6 možných ďalších)

1: Plak

Ochorenie ďasien je najčastejšie spôsobené zubným plakom – hrubou vrstvou baktérií, ktorá sa vytvára na ďasnách a zuboch a odstraňuje sa každodenným čistením zubnou kefkou a zubnou niťou a výplachom ústnou vodou. Ak patríte do tejto kategórie, určite nie ste sami – milióny dospelých trpia istou formou ochorenia ďasien. Dobrou správou je, že: skoré štádium ochorenia ďasien je zvrátiteľné. Možno teda nastal čas osvojiť si nejaké nové zdravé návyky. Kľúčom sú aj prehliadky u zubára minimálne každých 6 mesiacov.

2: Fajčenie

Fajčenie ovplyvňuje normálne fungovanie buniek v tkanive ďasien, takže ústna dutina je náchylnejšia na infekcie, napríklad aj na ochorenie ďasien.

3: Hormonálne zmeny

V tehotenstve (alebo niekedy aj pri bežnom menštruačnom cykle) hormóny stúpajú a klesajú, takže ďasná sú náchylnejšie na ochorenie. Ak čakáte bábätko, neznamená to, že automaticky budete mať problémy s ďasnami alebo zubami. Znamená to len toľko, že sa v tomto období musíte obzvlášť starať o svoju ústnu dutinu, aby ste si ju uchovali zdravú. Počas tehotenstva môžete očakávať nezvyčajné veci, napríklad že sa vám môžu zapáliť ďasná. Môžu byť podráždené, opuchnuté a začervenané a pri čistení zubnou kefkou alebo zubnou niťou môžu trochu krvácať. (Tieto príznaky po tehotenstve obvykle ustúpia.)

4: Lieky na predpis

Vedľajším účinkom niektorých liekov môže byť útlm tvorby a toku slín, takže ústna dutina bude suchá a baktérie sa v nej budú môcť rýchlejšie šíriť. Ak vás trápi stav ďasien, porozprávajte sa so svojím lekárom o každom lieku, ktorý užívate.

5: Nedostatky vo výžive

Prijať dennú dávku vitamínov dá zabrať. Ak však nemáte dosť vitamínu C, môže to byť obzvlášť škodlivé práve pre ďasná. Strava s vysokým obsahom cukrov a sacharidov s malým množstvom vody a vitamínu C je istou cestou k problémom s ďasnami.

6: Nerovné zuby

Ak trpíte bežným javom, kedy sa zuby prekrývajú, sú zakrivené alebo pretočené, môže tu vznikať živná pôda pre ochorenie ďasien. Pri nesprávnom zarovnaní totiž vzniká viac priestorov, kde sa môže usádzať plak a poškodzovať tak zuby a ďasná. (Tip: Pri čistení týchto miest kefkou a niťou preto postupujte obzvlášť dôsledne.)

7: Výskyt ochorenia v rodine

Ak máte ochorenie ďasien v rodine, mali by ste to spomenúť svojmu zubárovi, keďže vám môže hroziť o niečo vyššie riziko vzniku bakteriálnej infekcie.