Niekoľko celkom nevinných zvykov, ktoré škodia ústnej dutine

Obhrýzate si nechty

Mnohí máme návyky vyvolávané stresom, napríklad neustále podupávanie nohou alebo vykrúcanie rúk. Ak máte zlozvyk obhrýzať si nechty, nezabúdajte, že vždy, keď si dáte prsty do úst, pozývate si tak do ústnej dutiny všetky mikróby a nečistoty spod nechtov.

Nemáte čas

Aj keď ste príliš zaneprázdnení alebo unavení, neznamená to, že ústnu hygienu môžete odignorovať. Všetkým sa nám už stalo, že sme ústnu hygienu niekedy vynechali. Faktom však je, že zanedbávanie čistenia zubov kefkou, či nepravidelné čistenie prostriedkami medzizubného čistenia a vyplachovanie ústnou vodou umožňuje tvorbu kameňa, ktorý vedie k zubnému kazu.

Pravidelne používate špáradlá

Ak sa tieto tenké drevené paličky používajú správne, možno nimi vyčistiť miesta medzi zubami. Špáradlá však často používame nevhodným spôsobom, pri ktorom sa poškodzuje tkanivo ďasien. Z hľadiska zachovania zdravých ďasien je najistejšie dodržiavať čistenie kefkou, niťou a ústnou vodou.

Máte radi citróny

Citróny a iné citrusy obsahujú kyselinu, ktorá poškodzuje tkanivo ďasien a môže podráždiť už i tak citlivú ústnu dutinu.