CITLIVÉ ZUBY – ČO TO JE?

Au! Zubom prejde bolesť ako blesk. Poznáte to? Potom nie ste sami. Odhaduje sa, že polovica obyvateľov Slovenska v priebehu života trpí citlivými zubami. Viac informácíí o spúšťačoch a príčinách a o tom, čo s tým môžete robiť, nájdete tu.

SPÚŠŤAČE: BOLESŤ ZUBOV PRI JEDLE A PITÍ, V CHLADE AJ TEPLE

Studená zmrzlina, horúca káva, kúsok čokolády alebo ovocný džús: všetky tieto nápoje a potraviny môžu spôsobovať bolesť. Na jednej strane za to môže chlad a teplo, na druhej strane sladké a kyslé potraviny.

Ľudia s veľmi citlivými zubami dokonca pociťujú bolesť aj keď je vonku veľká zima alebo teplo alebo keď cítia studený prievan.

studene-bolest_zubov

PRÍČINY CITLIVÝCH ZUBOV

Hlavnou príčinou sú obnažené zubné krčky

Hlavnou príčinou bolestivých zubov sú obnažené zubné krčky. Normálny zdravý zub je zvonka chránený sklovinou, ktorá je najtvrdším materiálom v tele.

Pod ňou sa nachádza dentín, ktorého jemné kanáliky vedú podnety k zubnému nervu. Úlohou skloviny a ďasien je chrániť túto jemnú vnútornú časť zuba.

Keď sa sklovina stenčí alebo ustúpia ďasná (parodontóza), obnažia sa citlivé miesta a dentín nie je chránený - popísané vonkajšie podnety priamo dráždia zubný nerv a prichádza ostrá bolesť.

QA Text: 

BOLESŤ PRI ČISTENÍ ZUBOV: ZAČAROVANÝ KRUH

Ľudia s citlivými krčkami zubov sa snažia kvôli strachu z bolesti vyhýbať niektorým každodenným aktivitám. Ide nielen o konzumáciu dráždivých potravín a pitia, ale tiež o čistenie zubov.

A vzniká začarovaný kruh. Nedostatočné čistenie zubov spôsobuje hromadenie plaku, čo zvyšuje riziko problémov s ďasnami. Ďasná naďalej ustupujú a bolesť zubov sa stupňuje.

Informácie o tom, ako liečiť bolesť citlivých zubov, nájdete v časti Bolesť citlivých zubov - čo robiť.

Ďalšie odkazy

Ktorá ústna voda je vhodná pre citlivé zuby?

Bolesť citlivých zubov - čo robiť?

Citlivé zuby: Často kladené otázky

nakupni_vozik
VYSKÚŠAJTE LISTERINE® TERAZ