Ako sucho v ústach vedie k nepríjemnému dychu

Xerostómia, iný názov pre sucho v ústach, sa zvyčajne objavuje, keď sa spomalí tvorba slín.  Tento nepríjemný stav spôsobuje ťažkosti s rečou, bolesť hrdla a neschopnosť nájsť si pohár vody dostatočne veľký na to, aby uhasil smäd. V pretrvávajúcich prípadoch môže viesť aj k nepríjemnému dychu. Prečo? Prirodzene sa tvoriace sliny, ktoré tak záhadne vymizli, majú svoju úlohu: splachujú baktérie a zvyšky jedla z úst. Bez slín, ktoré by ich odniesli preč, sa baktérie a usadeniny začínajú rozkladať, čím vzniká nepríjemný pach.

Sucho v ústach môže vyvolávať veľa vecí.  Niektoré lieky, napríklad tie na krvný tlak, antihistaminiká, antidepresíva, diuretiká a nesteroidné protizápalové lieky môžu znižovať tvorbu slín. Rovnaký účinok má aj liečba ožarovaním, ochorenia slinných žliaz, cukrovka, dýchanie ústami, spánkové apnoe a niektoré autoimunitné poruchy. Ľudia s poruchami príjmu potravy, ako je napríklad bulímia a anorexia, alebo tehotné či dojčiace ženy môžu pociťovať sucho v ústach z dôvodu dehydratácie a hormonálnych zmien. K ďalším faktorom patrí aj stres, úzkosť a depresia. Ak sa sucho v ústach nelieči, môže viesť k poškodeniu zubov, zubnému kazu, ťažkostiam s príjmom potravy a rečou, ba aj k strate zubov.

Vedľajšie účinky sucha v ústach možno liečiť. Žuvanie žuvačky bez cukru pomôže stimulovať produkciu slín bez toho, aby sa zuby pokryli nadbytkom cukrov. Ďalšou alternatívou je vyplachovanie ústnej dutiny ústnou vodou, ktorá zničí baktérie, odstráni čiastočky jedla a zvlhčí ústa.  Iným jednoduchým liekom na sucho v ústach je obmedzenie kofeínu a pitie veľkého množstva vody.