Skip to main content

5 potravín a nápojov, ktoré pomôžu udržať zuby biele

Pokúste sa zaradiť do stravy nasledujúce potraviny. Majú nielen výživovú hodnotu, ale taktiež pomáhajú uchovať si biele zuby.

BIELIČ ZUBOV Č. 1: Karfiol

Patrí k potravinám, ktoré treba veľa požuť, a to je dobré pre zuby. Čím dlhšie trvá rozdrobenie potraviny, tým viac slín sa vyprodukuje. A sliny sú prirodzený prostriedok na čistenie zubov, aby zostali oslnivo žiarivé.

BIELIČ ZUBOV Č. 2: Jahody

Hoci ide o plody tmavej farby, sú plné enzýmu, ktorý sa volá kyselina jablčná a ktorý prirodzene bieli zuby.

BIELIČ ZUBOV Č. 3: Syr

Mama vám určite hovorila, aby ste pili mlieko na pevné kosti a žiarivo biely úsmev. A mala pravdu. Mliečne výrobky, napríklad syr, jogurt a mlieko, obsahujú kyslinu mliečnu a vápnik – minerál na spevnenie skloviny. Posilňujú zuby a zároveň ich bielia.  Žuvaním syra sa taktiež stimuluje tvorba slín, ktoré vyplavia farbiace čiastočky potravy.

BIELIČ ZUBOV Č. 4: Jablká

Pri konzumácii tohto ovocia treba veľa žuť, podobne ako pri chrumkavej mrkve. Je to dobré a očisťujúce cvičenie pre ústnu dutinu. Prirodzeným stieraním sa odstraňujú čiastočky zo zubov, ktoré tak zostávajú pekne biele.

BIELIČ ZUBOV Č. 5: Zeler

Vláknité ovocie a zelenina sú nielen nízkokalorické a bohaté na živiny. Potraviny, ktoré treba rozžuť, udržiavajú zuby biele a tkanivo ďasien zdravé.