4 tipy proti ochoreniu ďasien

Ochorenie ďasien je infekcia ústnej dutiny, ktorú vyvoláva hrubá vrstva baktérií na ďasnách a zuboch. Ak sa chcete zbaviť ochorenia ďasien, treba najprv zistiť, o akú formu ochorenia ide. Ak máte opuchnuté ďasná alebo ak pri čistení zubov zbadáte v umývadle krv, môže to znamenať zápal ďasien.  Ak sa neliečil a došlo k vážnejšiemu poškodeniu ďasien a kosti, môže ísť o rozvinutejšiu periodontitídu. V každom prípade bude potrebné osvojiť si nový režim starostlivosti o zuby, ktorý bude zahŕňať čistenie kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a vyplachovanie ústnou vodou.

1. Zlepšite starostlivosť o ústnu dutinu

Ochorenie ďasien sa obvykle vyvinie, keď poľavíme v zubnej hygiene. V prvom štádiu ochorenia stačí zlepšiť režim starostlivosti, aby sa odstraňovali všetky nečistoty. Očistenie zubov zubnou kefkou po každom jedle, vyčistenie zubnou niťou a vypláchnutie antiseptickou ústnou vodou dvakrát denne môže zastaviť zápal ďasien už v zárodku. Naplánujte si aj pravidelné prehliadky u zubára, pretože keď sa zubný plak zmení na zubný kameň, dá sa odstrániť len profesionálnym čistením. Ranej fáze ochorenia ďasien možno predchádzať, ak začnete promptne konať.

2. Dôkladné očistenie

Ak sa príznaky ochorenia ďasien nezmiernia dodržiavaním lepšej zubnej hygieny, zrejme máte rozvinutejšiu infekciu, kedy sa pri krčkoch zuba vytvárajú hlboké, ťažko prístupné vačky plné baktérií. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť zubného kameňa, je hĺbkové čistenie u zubného lekára alebo periodontistu každých 6 mesiacov.

3. Užívajte liečivé posilňujúce prostriedky

Ak problémy pretrvávajú, je možné predpísať antibiotiká, ktoré v plnej miere odstránia mikroorganizmy spôsobujúce infekciu v ústnej dutine. Môže ísť o lokálne gély, ktoré sa nanášajú do vačkov alebo priestorov medzi ďasnom a zubom, alebo o antibiotické výplachy.

4. Nechajte to na odborníkov

Zubár môže pri liečbe pokročilejších foriem ochorenia ďasien odporučiť niekoľko druhov operácií ďasien – alebo dokonca aj ich kombináciu – s cieľom odstrániť vačky a zápal. Ide o možnosti zahŕňajúce chirurgické odklopenie (ďasno sa odsunie od zubu, odstráni sa kameň a ďasno sa prišije späť do okolia zubu), preštepenie mäkkých tkanív (ktoré nahradia opotrebované ďasná, aby sa zakryli odhalené krčky), kostné štepy (strata kosti sa nahradí ľudskými či zvieracími štepmi alebo aj umelo vytvoreným materiálom) a regeneráciu tkaniva (snaha o opätovné vytvorenie zničenej kosti). Tieto zákroky znejú komplikovane a presne také aj sú, takže najlepšie je sa im vyhnúť, pokiaľ je to možné.