Zubné kazy a silné zuby: často kladené otázky
Zubný plak versus zubný kameň?
Zubný kameň je v podstate zubný plak, ktorý sa neriešil a došlo k jeho zmineralizovaní na zuboch. Zubný kameň dokáže odstrániť len zubár alebo dentálna hygienička. Zubný plak je hutná vrstva na zuboch, ktorú tvoria sliny a zachytené zvyšky potravy. Hromadí sa na línii ďasna. Ak sa zubný plak dennodenne neodstraňuje jemným čistením zubnou kefkou, zubnou niťou a výplachom ústnej dutiny účinnou antiseptickou ústnou vodou (napríklad LISTERINE®), môže se premeniť na zubný kameň. Kyseliny zubného plaku môžu napádať povrch zubov po jedle. Ak sa čistením neodstráni, môžu kyseliny narušovať zubnú sklovinu a spôsobiť zubné kazy. Zubný plak poškodzuje aj ďasná a môže viesť k začervenaným, opuchnutým ďasnám, ktoré pri čistení zubnou kefkou krvácajú. Môže dokonca spôsobiť aj ustupovanie ďasien.
Zubný kameň je tvrdý, skôrnatený a porézny. Má žltú až žltohnedú farbu a objavuje sa pri línii ďasna. Zubný kameň je zubný plak, ktorý sa neodstránil. Stvrdol v dôsledku minerálov prítomných v slinách. Nahromadenie zubného kameňa vytvára diery, zubné kazy, vedie k vypadávaniu zubov aj ochoreniu ďasien. Ak sa neodstráni, ďalej sa šíri a vápenatie. Zubný kameň dokáže zo zubov odstrániť len zubár pomocou špecializovaných nástrojov. Predchádzať mu možno čistením zubov zubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou LISTERINE®, ako aj používaním zubnej pasty proti zubnému kameňu.
Čo je fluorid?
Fluorid je prirodzene sa vyskytujúci anión, ktorý predchádza zubnému kazu pri požití alebo povrchovej aplikácii na zub. Fluorid dokáže predchádzať vzniku zubného kazu. Kyselina v zubnom plaku vedie k strate minerálov v zube (demineralizácii), dôsledkom čoho je zubný kaz. Vznik kazov však možno zvrátiť remineralizáciou, čiže vsadením minerálov do poškodených oblastí zubu. Lokálna aplikácia fluoridu môže urýchliť nahradenie chýbajúcich minerálov.
Menšie množstvá fluoridu možno prijať aj z niektorých potravín, napríklad zo špenátu, mrkvy, špargle, väčšiny morských plodov, čaju a potravín pripravených z fluoridovanej vody, alebo používaním fluoridovanej zubnej pasty a fluoridovanej ústnej vody LISTERINE®.
Ako sa líšia mliečne a trvalé zuby?
Nie je veľmi známe, že mliečne zuby nie sú také husté ako trvalý chrup a rýchlejšie sa opotrebúvajú. Takisto sú belšie ako trvalé zuby (označované aj ako druhý chrup alebo chrup dospelého). Trvalý chrup dospelých má prirodzene žltšiu farbu.
Sú mliečne zuby belšie ako trvalé?
Mliečne zuby sú belšie ako trvalý chrup a vrstvy skloviny a zuboviny v mliečnom chrupe je tenšia ako v zuboch dospelých ľudí. Zubná dreň je vzhľadom na zvyšnú časť zuba väčšia, čo znamená, že ak sa u dieťaťa vytvorí kaz, omnoho rýchlejšie sa rozšíri až k nervu. Zubné prehliadky sú preto u detí mimoriadne dôležité. Mliečne zuby majú aj kratšie korene a nie sú v kosti tak dobre ukotvené, v dôsledku čoho môžu ľahšie vypadnúť. Korene trvalých zubov tak majú viac miesta na rast pod mliečnymi zubami.
Treba ústnu vodu aj pri zubných náhradách?
Áno, zubnú náhradu je potrebné oplachovať a čistiť od zvyškov potravy a nečistôt dvakrát denne. Používajte tablety, ktoré sa rozpúšťajú vo vode, a zubnú náhradu namočte do nádobky s čistiacim roztokom. Zubné náhrady vždy čistite nad mäkkým uterákom alebo umývadlom naplneným do polovice vodou, pretože náhrada sa vám môže vyšmyknúť a pri páde sa ľahko zlomí. Zubnú náhradu očistite kefkou s mäkkými štetinami vo vlažnej vode. Dôkladne ju vyčistite. Následne ju opláchnite ústnou vodou LISTERINE®, aby ste mali v ústach pocit sviežosti a čistoty. Ak zubnú náhradu nemáte v ústach, mala by byť namočená v ústnej vode.
Má si dieťa namáčať zubný aparát každý deň do ústnej vody?
Mnohí ortodontisti odporúčajú na minimalizáciu bakteriálneho poškodenia pri nosení zubného aparátu vyplachovanie ústnej dutiny ústnou vodou LISTERINE® dvakrát denne. Samotný aparát však netreba namáčať v ústnej vode.