Životný štýl vedúci k nepríjemnému dychu

Ak bežný režim spočívajúci v čistení zubov kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou nepostačuje na potlačenie nepríjemný dych, možno nastal čas položiť si ťažké otázky týkajúce sa vášho životného štýlu a zlozvykov.

Ako sa stravujete?

Potraviny obsahujúce veľa cukrov sú evidentne problém a mali by sa za problém považovať.  Baktérie prirodzene žijúce v ústach milujú premieňať sladkosti na strašidelný zápach. Kyslé potraviny môžu oslabovať sklovinu, takže zuby budú náchylné na infekciu a nepríjemný dych. Jedlá s vysokým obsahom tuku a vysokým obsahom bielkovín sa nie vždy dajú dobre stráviť. Svedčia o tom sírovité plyny, ktoré sa z nich zvyknú uvoľňovať, ak sa dobre nezmetabolizujú. Dvakrát by ste si mali premyslieť aj obmedzenie sacharidov. Organizmus bez nich začne rozkladať iné tuky a bielkoviny, aby získal energiu, pri čom vzniká nesvieži, zapáchajúci dych. Najlepšie je: snažiť sa o vyvážené, zdravé stravovanie s primeraným množstvom ovocia a zeleniny, ako napríklad ananásu, kivi a listovej zeleniny.

Máte stres?

Verte či neverte, úzkosť sa neprejavuje len spotenými dlaňami a búšením srdca. AJ panické dýchanie vie vysušiť ústa a vytvoriť dych, ktorý bude vyvolávať znepokojenie.  Trávenie býva ovplyvnené aj pôstmi, kedy sa vyčerpajú enzýmy v žalúdku. Bez nich sa z prípadného nestráveného jedla uvoľňuje zápach, ktorý sa dostáva až do úst.

Ako často pijete alkohol?

Čím častejšie si štrngnete, tým vyššia je pravdepodobnosť nepríjemného dychu. Nie je to len preto, že alkohol spôsobuje sucho v ústach. Umožňuje baktériám prebývať v ústach až 10 hodín po vypití posledného pohárika.

Ste milovníkom do kávy?

Bez kávy si možno neviete predstaviť ráno, ale kofeín v káve znižuje tvorbu slín v ústnej dutine.  Menej slín znamená nárast počtu baktérií spôsobujúcich nepríjemný dych. Znamená tiež, že čiastočky potravy, ktoré v ústach zostali od posledného jedla, sa začnú rozkladať priamo v ústach. Najlepším riešením je vyčistiť si zuby kefkou a medzizubnou kefkou alebo zubnou nítí a vyplachnuť ústnou vodou.