Zdravé bielenie: často kladené otázky

Sú zuby prirodzene biele?

Zuby nie sú prirodzene biele. Majú perleťový odtieň, ktorý časom, ako starneme, získava žltší nádych, a to bez ohľadu na to, nakoľko dôsledne dodržiavame ústnu hygienu. Prvýkrát si to všimnete, keď mliečne snehobiele zuby nahradia trvalé zuby, ktoré sú prirodzene žltšie. Ako starneme, vonkajšia vrstva skloviny na zuboch sa opotrebúva a odhaľuje sa vrstva zuboviny, ktorá je žltšia. V priebehu rokov sa vytvorí zubný kameň a škvrny z opotrebovania a zuby môžu stmavnúť.

Môže mi zubná náhrada časom zožltnúť?

Áno, na protéze sa v priebehu času môžu vytvoriť škvrny a náhrada zožltne. Ak si zubnú náhradu nečistíte každý deň, zvyšky potravy a plak plný baktérií môžu vytvoriť na zuboch žltosivé, zelené, ba aj čierne škvrny. (Zubné implantáty, ako korunky a fazety sa však nedajú bieliť.) Zabráňte tomu dodržiavaním bezchybnej ústnej hygieny, aj keď máte protézu. Zubnú náhradu si pravidelne čistite zubnou kefkou a namáčajte v roztoku, pričom dodržiavajte správny postup.

Odborné bielenie versus voľnopredajné kúry

Všetky bieliace postupy, či už sa vykonávajú doma alebo odborne v ambulancii, sú postavené na tej istej chemickej reakcii, ktorá preniká hlboko do škvrny a rozkladá ju. Hlavným rozdielom je cena (profesionálne čistenie stojí 500 EUR až 1000 EUR v porovnaní s so sumou 10 EUR až 40 na metódy domáceho bielenia). Ak sa vykonáva v ambulancii, zubný lekár vie prijať opatrenia, ktoré počas bielenia ochránia ďasná a ostatné časti ústnej dutiny. Domáce bieliace kúry sú na okamžité použitie, ľahko aplikovateľné a bežne dostupné v drogériách. Odborné bielenie tiež dlhšie trvá, zvyčajne 1 až 1,5 hodiny, pričom domáce bielenie trvá maximálne 30 minút. Výsledky profesionálneho bielenia v ambulancii však dlhšie vydržia (až 1 rok).

Prečo mám na zuboch biele bodky?

Ak si po bieliacej kúre všimnete na zuboch biele bodky, ide o biele miesta, ktoré tam boli pred samotnou kúrou a bielenie ich len zvýraznilo. Biele bodky sa vo všeobecnosti vyskytujú len krátko po kúre, maximálne niekoľko dní po  biellení. Niekedy sa objavia v dôsledku slabých zásob vápnika. Biele bodky vám nemusia robiť starosti. Postupom kúry zmiznú.

V akom veku je bezpečné bieliť zuby?

Dieťa by malo mať minimálne 12 rokov, keď mu začnete predstavovať také produkty, ako sú ústne vody a produkty na bielenie.  V tomto veku už bude mať všetky trvalé zuby. Ak chcete vyskúšať bieliacu kúru, poraďte sa s vaším zubárom. Voľnopredajné bieliace pásiky, výplachy alebo zubné pasty môžu predstavovať prijateľnejšiu alternatívu než nákladné odborné bieliace zákroky. Skôr než pristúpite ku kúre, pozrite sa so zubárom na príčinu, pretože škvrny na zuboch môžu byť spôsobené aj stravou, do ktorej treba doplniť živiny.

Oslabuje bielenie zuby?

Pri väčšine bieliacich ošetrení sa používajú rovnaké bieliace látky. Problém môže nastať, ak to začnete preháňať a používať priveľa rôznych bieliacich produktov. Držte sa niekoľkých osvedčených a vždy ich používajte podľa návodu. Nadmerné bielenie môže oslabiť sklovinu.

Bezpečné bielenie

Postupujte podľa návodu priloženého k produktu. Možno bude potrebné zopakovať cyklus bielenia, aby sa dosiahla požadovaná belosť. Vždy postupujte podľa pokynov v písomnej informácii a konzultujte zubného lekára. Nezabúdajte tiež, že bielenie nie je vhodné pre každého. Ak ste tehotná, dojčíte alebo ste už niekedy mali ochorenie ďasien, pred bieliacou kúrou sa poraďte so zubárom.