Zásadná úloha slín pre zdravie ústnej dutiny

Sliny – táto priehľadná vodnatá tekutina v ústach je často prehliadaný robotník, ktorý veľkým dielom prispieva k zdraviu ústnej dutiny.

Sliny zachraňujú ústa

Predstavte si sliny ako klimatizačný systém, účinné rozpúšťadlo potravy a vždy dostupný prostriedok na uľahčenie trávenia. Sliny obsahujú silné zlúčeniny, ktoré pri jedení rozpúšťajú potraviny a zabezpečujú ich jednoduché natrávenie.

Sliny chránia ďasná pred baktériami

Bielkoviny a minerály prítomné v slinách, ktoré posilňujú zuby a minimalizujú množstvo baktérií, znižujú riziko zubného kazu a ochorenia ďasien. Keďže potláčajú baktérie, bojujú zároveň proti nepríjemnému dychu.   

Sliny držia zubnú náhradu na mieste

Starnutie prináša svoje výzvy. Vďaka ústnej dutine je však o jeden problém menej. Sliny držia zubnú náhradu bezpečne na mieste, takže sa s postupujúcim vekom nemusíte toľko báť nehôd spojených s protézou.

Sliny chránia pred suchom v ústach

Postupom rokov sa nám tvorí menej slín. Tento stav sa volá sucho v ústach, odborne xerostómia. K príznakom sucha v ústach patrí nepríjemný pocit s opuchom jazyka, kedy máte ťažkosti s prehĺtaním a pocit, že potravu musíte silou tlačiť dolu hrdlom.

Nie je to len nepríjemné. Suché ústa sú pozvánkou pre mikróby a baktériám sa darí v prostredí, kde je málo slín. To je dôvod, prečo sucho v ústach často sprevádza silný zápach z úst a prečo sa zvyšuje riziko ochorenia ďasien a zubného kazu.

Sucho v ústach je charakteristické pre vyšší vek, môžu ho ale spôsobovať aj niektoré lieky a chronické stavy, ako napríklad cukrovka, stres, fajčenie, ba aj dehydratácia.

Udržanie toku slín je zásadnou súčasťou zachovania si zdravých ďasien a zubov. Ak máte pocit sucha v ústach, sliny si rýchlo vytvoríte žuvaním žuvačky bez cukru, zjedením niečoho alebo vypitím vody. Ak užívate lieky, ktorých vedľajším účinkom je sucho v ústach, poraďte sa s lekárom, ako zmierniť tento účinok alebo prípadne zmeniť liek.