Title

Vyplachovanie pre tehotné mamičky

Keď ste tehotná, neustále sa vám menia hormonálne hladiny, čo môže vplývať na zdravie ďasien a zubov. Ústna dutina bude vtedy náchylnejšia na baktérie a plak. Tehotenstvo je preto rizikovým faktorom pre ochorenie ďasien. Tehotné ženy potrebujú lepšiu zubnú starostlivosť, aby si ochránili zuby a ďasná. Zdravie ústnej dutiny si ochránite, kedže okrem čistení kefkou a prostriedkami medzizubného čistenia budete dvakrát denne vykonávať tento postup vyplachovania.

Osobitné pripomienky pre tehotné ženy

Podráždenie ďasien

Ak čakáte bábätko, neznamená to, že automaticky budete mať problémy s ďasnami alebo zubami. Znamená to len toľko, že v tomto období sa musíte zvlášť starať o svoju ústnu dutinu, aby ste si zachovali ústne zdravie. Počas tehotenstva môžete očakávať nezvyčajné veci, napríklad že sa vám možno zapália ďasná. Budú podráždené, opuchnuté a začervenané a pri čistení kefkou alebo niťou môžu trochu krvácať. (Po tehotenstve tieto príznaky obvykle ustúpia.) 

 

Výrastky v ústach

Niektorým tehotným ženám sa v druhom trimestri vytvárajú na ďasnách tkanivové výrastky. Ide o nerakovinové výrastky tmavofialovej až červenej farby, ktoré môžu mať podobu plaku. Tento stav konzultujte so zubárom.

 

Tipy týkajúce sa ústneho zdravia počas tehotenstva

* Povedzte zubárovi, že ste tehotná. Môže to mať vplyv na rôzne ošetrenia a RTG vyšetrenia.

* Ak sa vám zapália ďasná, začnite si čistiť zuby kefkou po každom jedle.

* Nezanedbávajte každodenné čistenie medzizubných priestorov niťou.

* Denne si vyplachujte ústnu dutinu antiseptickou ústnou vodou.

* Ak trpíte rannými nevoľnosťami, následne si dôkladne vypláchnite ústa vodou, aby sa zredukoval kontakt baktérií s ďasnami a zubami.

Udržiavajte celkové zdravie ústnej dutiny

Nezabudnite, že zubnou kefkou si očistíte len 25 % ústnej dutiny. Do svojej hygieny zaraďte čistenie zubnou niťou a vyplachovanie ústnou vodou LISTERINE®, aby ste zabezpečili očistenie celej ústnej dutiny.

Používajte správne nástroje

* Zubné kefky s obzvlášť mäkkými vláknami alebo elektrické zubné kefky