Title

Vyplachovanie pre fajčiarov

Ak fajčíte, vystavujete svoje ďasná a ústnu dutinu vyššiemu riziku infekcie. Riziko ochorenia ďasien je u fajčiarov dvakrát vyššie ako u nefajčiarov. Je to preto, lebo fajčením útočíte na bunky bojujúce s infekciou a imunitný systém tela sa oslabuje. Znamená to, že ak sa chcete ubrániť ochoreniu ďasien, musíte sa viac snažiť. Motivácia k tomu je dobrá: fajčenie spôsobuje aj zmenu farby zubov a zvyšuje riziko vzniku bielych máp v ústnej dutine. Tento stav sa volá leukoplakia. Ak fajčíte, dodržiavajte nasledujúce kroky a tipy, aby ste mali čistú ústnu dutinu.

Udržiavajte celkové zdravie ústnej dutiny

Základom starostlivosti o ústnu dutinu je  čistenie zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov. Nezabúdajte, že samotným čistením zubnou kefkou sa očistí len 25 % ústnej dutiny. V záujme očistenia celej ústnej dutiny nezabudnite na očistenie zubnou niťou a ďalšich prostriedkov medzizubného čistenia a výplach antiseptickou ústnou vodou LISTERINE®.

Osobitné pripomienky pre fajčiarov

Čím viac cigariet vyfajčíte, tým vyššie je riziko ochorenia ďasien. Ak teda nie ste pripravení prestať fajčiť úplne, aj obmedzením počtu cigariet prispejete k zdraviu svojich ďasien. Treba tiež vedieť, že ak sa u vás predsa len vyvinie ochorenie ďasien, liečba u fajčiarov nemusí mať rovnaký účinok. Nie sú to však len cigarety, ktoré takto pôsobia na ďasná – je to tabak v akejkoľvek forme, či už ako cigarety, fajka, tabak konzumovaný inak ako fajčením alebo žuvací tabak.

Používajte správne nástroje

* Zubné kefky s mäkkými vláknami alebo elektrické zubné kefky

* Fluroidované zubné pasty

* Zubné nite a medzizubné pomôcky a vyčistenie medzizubných priestorov

Tipy a triky na ústnu hygienu pre fajčiarov

* Ďasná a zuby si dôkladne čistite dvakrát denne zubnou kefkou, niťou a ústnou vodou.

* Často navštevujte zubára, aby včas spozoroval prípadné problémové oblasti.

* Nezanedbávajte hydratáciu. Často pite vodu a žuvajte žuvačku bez cukru, aby sa zvýšila tvorba slín a predišlo sa suchu v ústach.

* Pokúste sa obmedziť počet vyfajčených cigariet za deň.

* Obmedzte spotrebu alkoholu, pretože aj nadmerné pitie súvisí so suchom v ústach a vyšším rizikom ochorenia ďasien.

Samotným čistením zubnou kefkou vyčistíte len 25% ústnej dutiny.