Vyhýbajte sa týmto siedmim veciam, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu

Je množstvo zlozvykov, ktorými denne ubližujeme ústnej dutine. Dávajte si však pozor na sedem nasledujúcich vecí, ktoré môžu zubom ublížiť.

1. Obhrýzanie ceruziek

Väčšina z nás už pocítila nutkanie obhrýzať viečko fľaše s malinovkou alebo vodou. Vytvárate si tým však problém so zubami.

2. Otváranie obalov zubami

Balík čipsov alebo obaly cukríkov – každý z nás už niekedy použil zuby na otvorenie obalu, keď nožnice neboli poruke. V záujme svojich zubov to však nerobte a nájdite si čas vyhľadať na otvorenie obalu iný nástroj než zuby.

3. Škrípanie zubami

Niektorí ľudia mimovoľne reagujú na úzkosť škrípaním zubami, či už v bdelom stave alebo v spánku. Pri škrípaní s pohybmi dopredu a dozadu sa zuby opotrebúvajú, podobne ako pri zatínaní zubov. Škrípaním sa taktiež obrusuje zubná sklovina, čím sa otvára cesta zubnému kazu. Ak bojujete so zlozvykom škrípania a zatínania zubov, opýtajte sa zubného lekára, či by pre vás nebol riešením chránič zubov.

4. Vyhýbajte sa nadmernému bieleniu

V drogériách dnes nájdeme veľa bezpečných a účinných bieliacich výrobkov, ktoré sa ľahko používajú. Skúste používať len pár obľúbených a vždy dodržiavajte návod na použitie. Ak si zuby bielite príliš často a mnohými výrobkami, môžete si spôsobiť citlivosť zubov. V prípade, že máte opotrebovanú zubnú sklovinu alebo citlivé zuby, bielenie nemusí byť pre vás vhodné a môže negatívne ovplyvniť už i tak poškodené zuby. Ak máte nejaké otázky týkajúce sa ďasien, ústnej dutiny alebo zubov, najprv sa poraďte so zubárom, či je bieliace ošetrenie pre vás vhodné.

5. Piercing jazyka

Ak sa v ústach pohybuje jazyk ozdobený šperkom, kov môže oblamovať a obrusovať zuby. Výsledkom bude nákladné ošetrenie a opotrebovaná sklovina.

6. Fajčenie

Ak máte na zuboch škvrny, nevyzerá to pekne ani lákavo, a zuby sú navyše citlivejšie na škodlivé baktérie.

7. Lieky

Aj lieky dostupné bez lekárskeho predpisu, ako napríklad lieky proti kašľu plné cukru a antihistaminiká, môžu spôsobovať sucho v ústach, čo zas vedie k zubnému kazu.