Svieži dych: často kladené otázky

Môže nepríjemný dych signalizovať skryté zdravotné problémy?

Áno, pretrvávajúci nepríjemný dych môže byť vedľajším efektom iných zdravotných problémov. Bežné ťažkosti, ako napríklad reflux kyseliny a pálenie záhy, môžu zanechávať pachuť v ústach. V ďalších prípadoch môže byť zdrojom problému nahromadenie baktérií a hlienov z infekcie prinosových dutín. Dych mierne zapáchajúci po ovocí, ktorý nie je nepríjemný, ale ani úplne príjemný, je jasným prejavom cukrovky. Silný zápach po amoniaku zas súvisí s ochorením obličiek. 

Ochorenia periodoncia, ako napríklad gingivitída (zápal ďasien), môžu spôsobovať nepríjemný dych následkom prítomnosti nadmerného množstva baktérií v ústnej dutine. A sucho v ústach, pri ktorom sa znižuje tvorba slín, znemožňuje prirodzené oplachovanie baktérií a čiastočiek jedla zo zubov a ďasien skôr, ako sa stihnú rozložiť a začnú hniť.

Ak máte obavy, že nepríjemný dych môže signalizovať väčší problém alebo ak zápach nedokážete odstrániť čistením zubov kefkou, niťou a ústnou vodou, poraďte sa so zubárom.

Ktoré zlozvyky spôsobujú nepríjemný dych?

Pokiaľ ide o zlozvyky, ktoré môžu spôsobovať nepríjemný dych, len málo z nich má väčší význam ako fajčenie.  Už len samotný proces fajčenia stačí na to, aby v ústach vznikla chuť a zápach popolníka, nehovoriac o súvisiacich zdravotných rizikách. Nepomáha ani strava s vysokým obsahom cukrov. Baktérie prirodzene sa vyskytujúce v ústach sa budú živiť nadbytkom cukrov a vyzdobia zuby a ďasná bakteriálnou vrstvou. Diéty postavené na obmedzení sacharidov môžu často zdvojnásobiť pravdepodobnosť nepríjemného dychu, pretože telo zvýši produkciu amoniaku, aby sa pokúsilo metabolizovať potravu. Ľuďom, ktorí sa postia alebo pravidelne vynechávajú jedlá, hrozí iné riziko: žuvaním sa stimuluje tvorba slín, ktoré pomáhajú brániť vysychaniu úst a pachu. Ak sa ich tvorba na dlhšiu dobu zastaví, dych môže získať nepríjemný zápach. Suchom v ústach trpia aj ľudia, ktorí bežne dýchajú ústami, čím sa dostávajú do nezávideniahodnej situácie s nepríjemným dychom. Nepríjemný dych môže trápiť aj nadmieru vystresovaných ľudí.

Pomáha žuvanie žuvačky skutočne odstrániť nepríjemný dych?

Áno aj nie. Keďže nepríjemný dych je často spôsobený suchom v ústach, žuvaie žuvačky bez cukru môže byť výborným spôsobom, ako si rozhýbať slinné žľazy. Sliny nielenže pomáhajú splachovať baktérie, ale pomáhajú i vytlačiť nechcené zvyšky potravín z ústnej dutiny skôr, ako sa tam začnú rozkladať.

Gumové medvedíky, cukríky a mentolky sú ale plné cukru a nepomôžu. Zápach možno zamaskujú, ale pre zneškodnenie baktérií spôsobujúcich nepríjemný dych robia len veľmi málo. Je to preto, lebo cukor sa prilepí na zuby a ďasná, kde sa môže rozkladať, spôsobovať ešte väčší zápach a zvyšovať hromadenie sa zubného plaku. Viac plaku rovná sa ešte nepríjemnejší dych.

Najlepším riešením je čistiť si zuby zubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou dvakrát denne. Zabezpečí sa tým optimálna čistota ústnej dutiny.

Spôsobuje ústna voda nepríjemný dych?

Pokiaľ nepoužívate druh s príchuťou cesnaku a syra s modrou plesňou, žiadna ústna voda nespôsobí nepríjemný dych. Zo štúdií dokonca vyplýva, že ústna voda LISTERINE® dokáže zrýchliť prietok slín, a predchádzať tak suchu v ústach (čo súvisí s nepríjemným dychom). Najlepšie výsledky dosiahnete pri používaní ústnej vody LISTERINE® dvakrát denne podľa návodu.