Title

Prestaňte škrípať zubami: môžete si spôsobiť citlivosť zubov

Bez ohľadu na to, ako dobre sa k svojim zubom správate behom dňa, existuje jeden bežný problém, ktorý im môže škodiť v noci:  škrípanie zubami. Možno ani netušíte, že to robíte, ale budete prekvapení, keď spoznáte symptómy.

Nočné škrípanie zubami sa môže prejavovať nenápadne. Väčšina ľudí si jednoducho všimne, že sa budia napätí, s unavenou, bolestivou čeľusťou. Často tiež uvádzajú, že ich celý deň sústavne bolí hlava. Keďže tieto symptómy sa dajú ľahko prehliadnuť, nočné škrípanie pokračuje a na zuboch sa vytvára veľké, neviditeľné poškodenie.

Škrípanie zubami (známe aj ako bruxizmus) je len jednou z reakcií nášho organizmu na stres. Ak sa však nedostane pod kontrolu, môžu byť príčinou veľkého precitlivenia zubov, ktoré je bolestivé aj stresujúce. Poškodenie sa vyvíja pomaly v priebehu času: škrípanie vytvára malé prasklinky v sklovine zubov. Zubovina, citlivá vrstva pod sklovinou, sa napokon odhalí a zuby zostanú citlivé na horúce aj studené.

Nedovoľte, aby jeden problém prerástol do druhého. Ak máte podozrenie, že trpíte škrípaním zubami, navštívte svojho zubného lekára. Skontroluje, či máte známky tohto ochorenia a v prípade potreby vám predpíše nočný chránič. Zubom aj vám pomôže dobre sa vyspať.