Title

Používanie ústnej vody a seniori

Ako senior zistíte, že vyplachovanie úst ústnou vodou pomáha spustiť tvorbu slín, ktoré sú dôležité na to, aby sa obmedzili baktérie a ďasná zostali zdravé. Základné kroky vyplachovania dvakrát denne sú rovnaké ako u každého, kto sa snaží o čistejšiu a zdravšiu ústnu dutinu. Usmernenie nájdete v nasledujúcich tipoch.

Osobitné tipy pre seniorov

Stav slín

Postupom veku sa nám v ústach tvorí čoraz menej slín. Dôvodom môže byť menopauza alebo vedľajšie účinky predpísaných liekov. Tento stav sa označuje ako sucho v ústach. Znížené množstvo slín môže viesť k postupnému oslabeniu ďasien a zubov. Ak vás trápi, že sa Vám netvorí správne množstvo slín, vyskúšajte nasledujúce tipy, ako zvýšiť produkciu slín:

* Nezanedbávajte hydratáciu: Cez deň často pite, aby ste každý deň vypili aspoň osem pohárov vody.

* Žuvajte žuvačky bez cukru.

* Cmúľajte tvrdé cukríky bez obsahu cukru.

* Cmúľajte kúsočky ľadu (ale nehryzte do tvrdého ľadu, kedy by sa zuby mohli poškodiť).

Dodržiavajte kontroly u zubára

Udržanie si čistej, zdravej ústnej dutiny, na ktorú môžete byť hrdí, si vyžaduje viac ako len domácu starostlivosť.  Naplánujte si prehliadku u zubára minimálne raz za 6 mesiacov. Nezabúdajte, že zubár môže s postupujúcim vekom navrhnúť aj častejšie kontroly, napríklad každé 3 mesiace. Pamätajte si, že keď sa zubný plak zmení na zubný kameň, dá sa odstrániť už len profesionálnymi nástrojmi používanými pri stomatologickom čistení. Poznámka:  Aj keď už nemáte vlastné zuby, je potrebné navštevovať zubného lekára, aby skontroloval mäkké tkanivá a zubné náhrady. 

Používajte správne nástroje

* Zubné kefky s obzvlášť mäkkými vláknami alebo elektrické zubné kefky 

Samotným čistením zubnou kefkou vyčistíte len 25% ústnej dutiny.