Title

Ochrana zubnej skloviny chráni pred citlivými zubami

Zubná sklovina je ako priateľ, ktorého oceníte, až keď tu nie je. Chráni zuby pred teplom aj chladom, takže to najmenej, čo pre ňu môžete urobiť, je chrániť ju pred eróziou. Ak ju však budete ignorovať, odíde a už nikdy sa nevráti, a citlivú zubovinu zanechá vystavenú svetu. Buďte teda dobrým priateľom zubnej skloviny a začnite ju chrániť týmito jednoduchými krokmi.

Začať možno tým, že si budete viac uvedomovať, aké kyslé potraviny a nápoje konzumujete, a obmedzíte ich množstvo aj čas konzumácie. Potraviny ako citrusy a paradajky, alebo nápoje ako káva a pomarančový džús sklovinu vyžierajú. Snažte sa ich konzumovať len pri jedle a bezprostredne potom si vypláchnite ústa vodou, aby ste si chránili sklovinu. Ak môžete, dajte si pohár mlieka alebo kúsok syra ako dezert, čím sa neutralizuje kyselina z jedla. Ak sa rozhodnete vyčistiť si zuby kefkou, počkajte aspoň 1 hodinu po požití kyslej potraviny alebo nápoja.  Majú tendenciu zmäkčovať sklovinu, takže čistenie kefkou by mohlo zubom viac uškodiť ako prospieť. Ak si vychutnávate kyslé nápoje priebežne, nezabúdajte, že slamka sa vždy oplatí.

Jedlo je dôležité, ale vedeli ste, že aj obyčajné sucho v ústach môže zvýšiť množstvo kyseliny v ústnej dutine? Sliny a iné tekutiny oplachujú kyseliny, ktoré vytvárajú baktérie, čím ochraňujú zuby. Máte prirodzene suché ústa? Nezabudnite mať vždy poruke pohár vody a počas dňa z neho pravidelne pite. Na sucho v ústach pomáha aj žuvačka bez cukru, pretože spúšťa tvorbu slín, nehovoriac už o osviežení dychu.

V neposlednom rade dbajte, aby vaše postupy ústnej hygieny zubom pomáhali, nie im ubližovali. Vždy používajte zubnú kefku s mäkkými štetinami a pri čistení príliš netlačte.