Od chirurgického antiseptika po modernú ústnu vodu

Od chirurgického antiseptika po modernú ústnu vodu

Rozmýšľali ste niekedy, odkiaľ pochádza pomenovanie LISTERINE®? Dr. Joseph Lawrence, tvorca ústnej vody LISTERINE®, chcel pomenovať svoje dielo po vedcovi, ktorý mu vydláždil cestu. Dr. Joseph Lister, anglický lekár a chirurg, bol prvý chirurg, ktorý vykonal operáciu v komore sterilizovanej antiseptickým prostriedkom v podobe prášku. Výsledok? Prežilo viac pacientov ako kedykoľvek predtým. Lawrence sa ním inšpiroval a vytvoril svoj vlastný prípravok, ktorý dokonale ničil baktérie v tkanivách, napríklad v ústnej dutine.

1860

Anglický lekár Joseph Lister sa inšpiruje teóriou Louisa Pasteura, že príčinou mnohých ochorení sú neviditeľné mikróby.

Louis Pasteur

1865

Lister je prvý chirurg, ktorý operuje v komore sterilizovanej antiseptickým prostriedkom rozprášeným vo vzduchu. Úmrtnosť začína klesať.

1876

Lister verejne vyjadrí uznanie dielu 2 mužov, ktorí zmodernizovali operačné postupy: Dr. Josephovi Lawrenceovi a Robertovi Woodovi Johnsonovi, zakladateľovi spoločnosti Johnson & Johnson.

1879

Lawrence, inšpirovaný Listerom, vytvorí ústnu vodu LISTERINE® – jedinečné antiseptikum na použitie pri operáciách a kúpeľoch rán.

Inspired by Lister, Lawrence creates LISTERINE<sup>®</sup>

1881

Spoločnosť Lambert Pharmaceutical Co. kupuje práva na zloženie prípravku LISTERINE® a začína ho vyrábať a uvádzať na trh.

1895

Ústna voda LISTERINE® si získava pozornosť zubárov; štúdie preukazujú, že  účinne zneškodňuje baktérie v ústnej dutine. 

1914

Ústna voda LISTERINE® je prvý liek na predpis z USA, ktorý sa predáva aj voľne a uvádza sa na trh ako prípravok na ničenie baktérií v ústnej dutine. 

1920- 1929

Ústna voda LISTERINE® označuje nepríjemný dych termínom „halitóza“. Objemy predaja stúpajú.

1997

Ústna voda LISTERINE® v slávnej reklame pripraví zubnú vílu o prácu.

2006

Značka LISTERINE® uvádza významne tvrdenie: pri vyplachovaní pomocou ústnej vody LISTERINE® sa redukuje obsah zubného plaku až o 56 % viac než pri mechanickom čistení zubov.

2007 – 2011

Produkty radu LISTERINE® TOTAL CARE získali v priebehu 5 rokov 4-krát ocenenie Produkt roku v kategórii ústnej hygieny.

2011

Ústna voda LISTERINE® otvára svoj kanál na YouTube s digitálnou kampaňou Mouth vs. Life

2012

Prvá ústna voda LISTERINE® pre dospelých bez obsahu alkoholu vyhráva piate ocenenie Produkt roku v kategórii ústnej hygieny.