Najčastejšie zdravotné problémy, ktoré spôsobujú nepríjemný dych

Ľudia často pripisujú nepríjemný dych obvyklým nepriateľom, ako sú cibuľa, cesnak a káva. Niekedy to však nie je ich vina. Nepríjemný dych nemusí vôbec súvisieť so stravou. Pozrime sa na niektoré menej zrejmé zdroje nepríjemného dychu.

Žalúdočné problémy

Zlé trávenie, zápcha alebo črevné poruchy môžu často vytvárať dojem, že do úst sa vracia aróma nedávno skonzumovaných jedál. Ďalším bežným zažívacím problémom je nerovnováha medzi dobrými a škodlivými baktériami v tráviacej sústave. Potrava sa poriadne nerozkladá a výsledkom je reflux kyseliny, premnoženie kvasiniek alebo kvasenie, čo spôsobuje nepríjemný dych. Nerovnováhu pomôže upraviť užívanie probiotík.

Prinosové dutiny

Keď vám začne tiecť z nosa, môže sa niekedy stať, že sa rozutekajú aj ľudia – opačným smerom. Dôvodom je nadbytok hlienov, ktoré často stekajú dolu hrdlom, čo v podstate otvára cestu množeniu baktérií. Dôsledkom je nepríjemný dych. V prípade infekcie prinosových dutín sa zastaví cirkulácia hlienov, hlieny sa nahromadia a umožnia baktériám ovládnuť ústnu dutinu svojím nepríjemným zápachom. Ak si myslíte, že nepríjemný dych je vyvolaný zápalom dutín, možno by ste sa mali poradiť so svojím lekárom – môže vám odporučiť návštevu špecialistu na ušné, nosné a krčné choroby. 

Cukrovka

Keďže cukrovka spôsobuje výkyvy hladín cukru v krvi, môže zvyšovať aj citlivosť ústnej dutiny na choroby periodoncia spôsobujúce nepríjemný dych. Mimoriadne množstvá glukózy na zuboch a ďasnách zvyšujú počty baktérií, čo môže viesť k ochoreniu ďasien, zápalu ďasien a infekciám. Vtedy môže ísť o oveľa viac ako o nepríjemný dych. Zápal vyvolaný týmito chorobami môže ovplyvňovať metabolizmus a napokon zhoršovať aj samotnú cukrovku.

Užívané lieky

Lieky, ktoré užívame, aby sme vyriešili jeden problém, niekedy vytvoria problém nový.  V takom prípade môžu niektoré lieky, napríklad na krvný tlak, antihistaminiká a  antidepresíva, spôsobovať xerostómiu, alebo sucho v ústach. Sucho v ústach je veľmi dobre známou príčinou nepríjemného dychu, pretože sa vtedy zastavuje tvorba slín. Niektoré lieky uvoľňujú do tela chemické látky, ktorých