Máte eróziu zubnej skloviny?

Zubná sklovina je najtvrdší povrch v tele.  Mala by byť pevná a silná, ale časom sa môže opotrebovať, a to konzumáciou potravín a nápojov s vysokou kyslosťou.  Ak už nedokážete bezstarostne zahryznúť do tvrdej surovej zeleniny, napríklad do mrkvy, pozrite si nasledujúce symptómy, či nedochádza k opotrebovaniu skloviny. Zuby by vtedy boli citlivé na všetko – odlomenie, prasknutie aj zubný kaz.

PREJAV Č. 1: Prasklinky na zuboch

Ak si všimnete, že na zubnej sklovine sa začínajú tvoriť  prasklinky, môže ísť o signal narušenej zubnej skloviny.

PREJAV Č. 2: Zažltnuté zuby

Ďalší príznak, ktorý môže svedčiť o oslabovaní zubnej skloviny, je žltkastá farba zubov, ktorá vzniká, keď sa odhalí viac zuboviny (čiže tvrdého, hustého, kostnatého tkaniva, ktoré tvorí hmotu zuba pod zubnou sklovinou. Zubovina má prirodzene žltú farbu).

PREJAV Č. 3: Odlamovanie zo zubov

Ak si na zuboch všimnete začínajúce malé úlomky a praskliny, môže ísť o ďalšie varovanie, že sklovina na zuboch eroduje, zuby sa oslabujú a už nedokážu znášať hryzenie a žuvanie bez poškodenia. 

PREJAV Č. 4: Citlivosť

Ak sú zuby časom čoraz citlivejšie, predovšetkým na teplotné extrémy, napríklad pri dýchaní na studenom vzduchu alebo pití nápojov ako horúci čaj alebo ľadová voda, môže to signalizovať, že je vasa zubná sklovina stenčená a vaše zuby sú náchylnejšie  voči zubnému kazu. Pri konzumácii sladkých jedál, na ktoré oslabený zub ihneď zareaguje, môžete pocítiť krátku ostrú bolesť.