Ďasná a ochorenie ďasien: často kladené otázky

Čo je ten lepkavý povlak na ďasnách po zobudení?

Tenká vrstva baktérií, označovaná ako biofilm, sa môže prilepiť na takmer každý povrch. Práve preto máte ráno po zobudení pocit, že zuby a ďasná vám pokrýva sliz. Biofilm je normálny a tvorí sa u každého, a to aj vtedy, ak si zuby čistí zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a ústa si vyplachuje antiseptickou ústnou vodou. Ak však tento biopovlak každý deň neodstránite, môže sa nahromadiť a vytvoriť zubný plak. 

Zubný plak môže viesť k ochoreniu ďasien. Tvoria ho „zlé baktérie“ (druhy, ktoré využívajú cukry prítomné na ďasnách a zuboch a ktoré ich menia na kyselinu narúšajúcu zubnú sklovinu) a „dobré baktérie“ (druh vytvárajúci normálny biopovlak, ktorý je menej lákavý pre baktérie bažiace po kyseline).

Človek, ktorý má vynikajúcu domácu starostlivosť o zuby, ktorý si denne čistí zuby zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a vyplachuje si ústa ústnou vodou, dokáže redukovať obsah baktérií v zubnom plaku a prípadne ho aj zlepšiť zvýšením počtu „dobrých baktérií“, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ak si však ďasná a zuby oplachujete a čistíte menej často, zubný plak (obvykle svetložltej farby) môže stvrdnúť na kameň a zhrubnúť. Odstrániť ho dokáže len zubný lekár s profesionálnymi nástrojmi.

Ako súvisí ochorenie ďasien so zápalom ďasien a periodontitídou?

Ak vám ďasná robia starosti a začnete si o nich niečo čítať, rýchlo sa stratíte. Pre jednu vec – ochorenie ďasien – sa používa viacero odborných lekárskych výrazov. Tieto pojmy súvisia takto: ochorenie ďasien je široký, všeobecný pojem, ktorým sa vyjadruje bakteriálna infekcia v ústnej dutine. Pojmy gingivitída (zápal ďasien) aj periodontitída označujú ochorenie ďasien, tieto slová však nie sú voľne zameniteľné a neznamenajú presne to isté. Zápal ďasien (gingivitída) je skoré, mierne (a zvrátiteľné) ochorenie ďasien prejavujúce sa začervenanými, opuchnutými ďasnami, ktoré pri čistení kefkou alebo zubnou niťou ľahko krvácajú. Ak sa zápal ďasien nerieši zlepšením zubnej hygieny, môže sa prehlbovať a rozvinúť sa do vážnejšieho (nezvrátiteľného) štádia ochorenia ďasien, ktoré sa volá periodontitída a postihuje ďasná, kosti a spojivové tkanivo, ktoré udržiava zuby na mieste. Zuby sa postupom času natoľko uvoľnia, že môžu aj vypadnúť. Ochorenie ďasien je hlavnou príčinou vypadávania zubov. Je preto lepšie začať riešiť problémy s ďasnami hneď od začiatku, a to osvojením si účinného režimu vyplachovania ústnej dutiny.

Prečo mi krvácajú ďasná?

Ako starneme, čoraz častejšie zbadáme v umývadle kvapku krvi či dve po čistení zubov kefkou alebo niťou. Je to také bežné, že mnohí z nás samých seba presvedčia, že o nič nejde. Ale krvácajúce ďasná – a to ani pri čistení u zubára – nie sú normálne ani zdravé. Ide spolu s inými, často prehliadanými varovnými známkami, ako sú opuchnuté, začervenané, podráždené ďasná, o príznak zápalu ďasien (ranej formy ochorenia ďasien). Istou formou ochorenia ďasien trpia milióny dospelých, uvedomuje si to však len malá časť z nich, keďže bolesť ďasien nepatrí medzi skoré príznaky. Dobrou správou je, že: ochorenie ďasien je v skorom štádiu ešte zvrátiteľné, a to prostredníctvom lepšej každodennej starostlivosti o ústnu dutinu a častejších návštev u zubného lekára, ktorý profesionálnymi nástrojmi odstráni zubný plak a zubný kameň. Ak sa však ochorenie ignoruje, krv v umývadle môže prejsť do vážnejšej formy ochorenia ďasien (periodontitídy), ktorá postihuje ďasná, eroduje čeľustnú kosť a je hlavnou príčinou vypadávania zubov. Ak spozorujete kvapky krvi, neodkladajte lepšie čistenie zubov zubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou na neskôr.

Prečo mi ustupujú ďasná?

Spozorovali ste jeden z najjednoznačnejších príznakov strednej formy ochorenia ďasien. A tento by ste nemali ignorovať. Ak si všimnete, že ďasno a kosť sa odťahujú od zubov, takže vidieť čoraz viac zo spodnej časti zubov, máte ustupujúce ďasná. Tento jav sa často opisuje ako scvrkávajúce sa ďasná. Keď k tomu dôjde, korene zubov sa odhalia a môžu na ne pôsobiť škodlivé baktérie, a celá ústna dutina bude náchylná na veľkú škálu zdravotných problémov. Ak tento stav sprevádzajú začervenané, zapálené ďasná, ktoré pri čistení zubov krvácajú, pravdepodobnou príčinou bude raná fáza ochorenia ďasien. Ak sa ustupovanie ďasien nelieči, môže mať vážne, nezvrátiteľné dôsledky, ako je napríklad strata zuboviny (tvrdého, hustého, kostnatého tkaniva, ktoré tvorí hmotu zuba pod sklovinou a udržiava zuby pevne na mieste). Odhalené krčky sa môžu zmeniť na citlivé, bolestivé alebo sa môžu infikovať. 

Podporujú všetky ústne vody zdravie ďasien?

Na fľaši s ústnou vodou si vždy pozrite zloženie a hľadajte zložky, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám a podporujú zdravie ďasien, ako napríklad v ústnej vode LISTERINE®  (obsahuje eukalyptol, mentol, metylsalicylát a tymol – štyri esenciálne oleje, ktoré klinicky preukázateľne ničia baktérie spôsobujúce ochorenie ďasien). Pravidelným vyplachovaním antiseptickou ústnou vodou bojujete proti baktériám, ktoré sa lepia na ďasná a vytvárajú zubný plak. Ak sa s ním nič nerobí, zubný plak sa zmení na zubný kameň. Niektoré ústne vody obsahujú aj fluór, ktorý chráni zuby pred zubným kazom. 

Aké sú pravidlá vyplachovania?

Ústnu vodu LISTERINE® je najlepšie používať dvakrát denne podľa pokynov. Kombinácia zložiek antiseptickej ústnej vody LISTERINE® je mimoriadne účinná pri zneškodňovaní baktérií nad líniou ďasna, ako aj redukcii lepkavej vrstvy zubného plaku a skorom štádiu ochorenia ďasien (zápalu ďasien), ktoré môže viesť k závažnejšiemu rozvinutému ochoreniu ďasien, ak sa nerieši.