Skip to main content

Čo treba vedieť o mliečnom chrupe

Prvé zúbky, ktorý označujeme ako mliečny chrup, sú kompletne prerezané, keď dieťa dosiahne vek 3 rokov. Tvorí ho 20 zubov, ktoré sa nemenia až do veku 5 rokov, kedy začnú jeden za druhým vypadávať a postupne ich nahrádzajú trvalé zuby dospelého človeka.

Mliečne zuby majú kratšie korene a vypadnú, aby urobili miesto pre trvalý chrup. Keď dieťa dosiahne vek 13 rokov, už obvykle nemá žiadne mliečne zuby. Tie sú nahradené kompletným chrupom s 28 trvalými zubami. Neskôr, vo veku 17 až 25 rokov, sa v zadnej časti úst prerežú aj štyri zuby múdrosti.

Mliečne zuby sa líšia od trvalých tým, že sú belšie (trvalý chrup dospelých má prirodzene žltšiu farbu).  Líšia sa aj v tom, že vonkajší obal (sklovina) a vrstva zuboviny sú v mliečnych zuboch tenšie a slabšie. Zubná dreň je väčšia vzhľadom na veľkosť celého zuba, takže ak sa u dieťaťa vytvorí zubný kaz, rýchlejšie sa rozšíri až k nervu zuba.  Pri pravidelných kontrolách možno včas zachytiť každý kaz a zabrániť jeho šíreniu. Nezabúdajte, že poškodenie, ako napríklad zubný kameň (pokročilejšia fáza plaku), môže odstrániť len zubný lekár odbornými nástrojmi.