Čo je ten lepkavý povlak na ďasnách po zobudení?

Tenká vrstva baktérií, označovaná ako biofilm, sa môže prilepiť na takmer každý povrch. Práve preto máte ráno po zobudení pocit, že zuby a ďasná vám pokrýva sliz. Biofilm je normálny a tvorí sa u každého, a to aj vtedy, ak si zuby čistí zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a ústa si vyplachuje antiseptickou ústnou vodou. Ak však tento biopovlak každý deň neodstránite, môže sa nahromadiť a vytvoriť zubný plak. 

Zubný plak môže viesť k ochoreniu ďasien. Tvoria ho „zlé baktérie“ (druhy, ktoré využívajú cukry prítomné na ďasnách a zuboch a ktoré ich menia na kyselinu narúšajúcu zubnú sklovinu) a „dobré baktérie“ (druh vytvárajúci normálny biopovlak, ktorý je menej lákavý pre baktérie bažiace po kyseline).

Človek, ktorý má vynikajúcu domácu starostlivosť o zuby, ktorý si denne čistí zuby zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a vyplachuje si ústa ústnou vodou, dokáže redukovať obsah baktérií v zubnom plaku a prípadne ho aj zlepšiť zvýšením počtu „dobrých baktérií“, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ak si však ďasná a zuby oplachujete a čistíte menej často, zubný plak (obvykle svetložltej farby) môže stvrdnúť na kameň a zhrubnúť. Odstrániť ho dokáže len zubný lekár s profesionálnymi nástrojmi.