Skip to main content

Čo je ten lepkavý povlak na ďasnách po zobudení?

Tenká vrstva baktérií, označovaná ako biofilm, sa môže prilepiť na takmer každý povrch. Práve preto máte ráno po zobudení pocit, že zuby a ďasná vám pokrýva sliz. Biofilm je normálny a tvorí sa u každého, a to aj vtedy, ak si zuby čistí zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a ústa si vyplachuje antiseptickou ústnou vodou. Ak však tento biopovlak každý deň neodstránite, môže sa nahromadiť a vytvoriť zubný plak. 

Zubný plak môže viesť k ochoreniu ďasien. Tvoria ho „zlé baktérie“ (druhy, ktoré využívajú cukry prítomné na ďasnách a zuboch a ktoré ich menia na kyselinu narúšajúcu zubnú sklovinu) a „dobré baktérie“ (druh vytvárajúci normálny biopovlak, ktorý je menej lákavý pre baktérie bažiace po kyseline).

Človek, ktorý má vynikajúcu domácu starostlivosť o zuby, ktorý si denne čistí zuby zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a vyplachuje si ústa ústnou vodou, dokáže redukovať obsah baktérií v zubnom plaku a prípadne ho aj zlepšiť zvýšením počtu „dobrých baktérií“, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ak si však ďasná a zuby oplachujete a čistíte menej často, zubný plak (obvykle svetložltej farby) môže stvrdnúť na kameň a zhrubnúť. Odstrániť ho dokáže len zubný lekár s profesionálnymi nástrojmi.