Čo je halitóza?

Halitóza, čiže chronický nepríjemný dych, je stav, kedy z úst človeka cítiť nepríjemný zápach. Bežný „ranný dych“, s ktorým sa zobudí takmer každý, nie je halitóza. Nie je to ani päť minút zápachu po príležitostnej konzumácii silno koreneného exotického jedla. Skutočná halitóza je pretrvávajúci zápach, ktorý sa nedá odstrániť očistením zubov zubnou kefkou, zubnou niťou ani výplachom ústnou vodou. Tento problém môže byť natoľko zahanbujúci a chúlostivý, že mnohí ľudia sa ho neodvážia spomenúť ani svojmu zubárovi. Je však pomerne bežný a pomerne ľahko liečiteľný.

Halitóza môže mať niekoľko možných príčin a 80 % z nich tkvie v ústnej dutine: pravdepodobným páchateľom sú zubné kazy, ochorenie ďasien, prasknuté zubné výplne a nie veľmi čisté zubné náhrady. Potom nasledujú faktory týkajúce sa stravy. Strava s vysokým obsahom bielkovín/nízkym obsahom sacharidov, kyslé potraviny, sladkosti a – pochopiteľne – neustály prísun cibule a cesnaku zaručene zanechá stopy aj v dračom dychu. Rovnako ako nadmerná konzumácia kávy a alkoholu. Užívateľom tabaku hrozí ešte vyššie riziko.

Ochorenie pľúc, niektoré druhy rakoviny a infekcia mandlí tiež – i keď zriedkavo – spôsobujú halitózu. Podobne ako poruchy krvi a ochorenia pľúc a obličiek. Bežnejšou zdravotnou príčinou býva cukrovka, a to z dôvodu výkyvov hladín cukru v krvi, refluxu kyseliny a zatekania hlienov.  Na zápach a hromadenie hlienov môže vplývať aj bežná infekcia prinosových dutín.

Keďže väčšina príčin halitózy má pôvod v ústach, prvým krokom by malo byť prehodnotenie základnej techniky čistenia zubov kefkou a zubnou niťou. Čistenie zubov je síce potrebné, ale mimoriadne dôležité je zamerať sa aj na jazyk. Práve tu žije veľké množstvo baktérií spôsobujúcich zápach z úst. Zoškrabte nános z jazyka, potom si vyčistite medzizubné priestory niťou a vypláchnite ústnu dutinu ústnou vodou. Nezabudnite, že zubnou kefkou si očistíte len 25 % ústnej dutiny. Do ústnej hygieny zaraďte aj výplachy ústnou vodou, aby sa očistila celá ústna dutina. 

Ak nespozorujete zlepšenie, ďalším krokom by mala byť návšteva zubára. Nebojte sa a nehanbite sa zveriť svoje tajomstvo kvalifikovanému odborníkovi. S najväčšou pravdepodobnosťou dokáže diagnostikovať a odstrániť príčinu problémov s nepríjemným dychom.