Červené, opuchnuté a podráždené ďasná
Ak máte začervenané, opuchnuté a podráždené ďasná a po čistení zubov zubnou kefkou alebo zubnou niťou spozorujete v umývadle krv, ide o prvé prejavy skorého štádiu ochorenia ďasien, čiže gingivitídy (zápalu ďasien), ktoré je pomerne časté. Ďasná, ktoré majú byť zdravo ružové a pevné, sa zmenia na podráždené, začervenané a opuchnuté, pretože množstvo plaku na zuboch sa zvyšuje, keď sa spustí zápalová reakcia organizmu. Zapálené a podráždené ďasná pri čistení zubnou kefkou a zubnou niťou ľahko krvácajú.
Najčastejšou príčinou podráždených ďasien je nepravidelná starostlivosť o ústnu dutinu doma. Tieto problémy sa zhoršujú aj pri nesprávnej technike čistenia zubnou kefkou. Pri nepravidelnom alebo nesprávnom čistení zubnou kefkou a pomôckami na čistenie medzizubných priestorov sa potrava a baktérie môžu usádzať medzi zubami a ďasnami, čím vzniká prostredie, v ktorom sa môžu množiť a premeniť sa na zubný plak. Ak sa takto nahromadený zubný plak v línii ďasna neodstráni dobrou rutinou čistenia ústnej dutiny, môže stvrdnúť na kameň, ktorý sa dá odstrániť len profesionálnymi zubárskymi nástrojmi.
Treba vedieť, že existuje určitý časový interval, kedy sú ďasná už zapálené a krvácajú, bakteriálna infekcia je však len v počiatku a možno ju zvrátiť zlepšením zubnej hygieny. Hoci zápal ďasien nie je vážny stav, musí sa brať vážne a treba začať konať, inak sa vyvinie do pokročilého ochorenia ďasien (periodontitídy), ktoré je hlavnou príčinou vypadávania zubov u dospelých. Ústa si vyplachujte dvakrát denne, dodržiavajte jemné čistenie zubnou kefkou s mäkkými štetinami alebo elektrickou zubnou kefkou dvakrát denne a jedenkrát denne si zuby očistite aj pomôckami na čistenie medzizubných priestorov.
Nezabudnite si naplánovať pravidelné návštevy u zubára na odstránenie zubného plaku a zubného kameňa.