Ako sa z biopovlaku vyvinie ochorenie ďasien
Biopovlak je tenká, mazľavá vrstva baktérií, ktorá priľne na povrchy v ústnej dutine, napríklad na jazyk, ďasná a zuby. Biopovlak sa tvorí u každého, aj u najdôslednejších používateľov zubnej kefky, zubnej nite a ústnej vody, lebo táto lepkavá vrstva priľne na takmer každý vlhký povrch (deje sa to aj v prírode: predstavte si šmykľavú skalu alebo slizom potiahnutý trup člna).
Ak si zuby pravidelne čistíte zubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou, biopovlak môžete minimalizovať. Ak však chýba návyk čistenia zubnou kefkou, pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a ústnou vodou, biopovlak sa môže hromadiť a premeniť sa na zubný plak, ktorý je viditeľný aj voľným okom (obvykle má svetložltú farbu).
Hrubší biopovlak môže podráždiť ďasná a vyvolať zápalovú reakciu organizmu. Ďasná nebudú mať prirodzenú zdravú ružovú farbu a pevnosť, ale budú červené a opuchnuté. Ak sa zápal ďasien – skoré štádium ochorenia ďasien, ktoré je plne zvrátiteľné, keď sa rýchlo podniknú opatrenia – nelieči, môže sa rozvinúť vážnejšie ochorenie ďasien pod názvom periodontitída a môže spôsobiť zápal kosti.