Ako predcházať zubnému kazu

Dobrou správou je, že kavitám (dieram, ktoré môžu vzniknúť, keď zubný kaz dlhodobo oslabuje zubnú sklovinu) možno predchádzať. Dodržiavajte nasledujúce tipy a predídete zubným kazom i nákladným a nepríjemným opravám zubov.

TIP Č. 1: Chodievajte k zubárovi

Ak sa chcete vyhnúť zubnému kazu, zubná ambulancia pre vás nesmie byť neprebádaným územím. Profesionálne očistenie minimálne raz za pol roka pomôže predísť zubným kazom skôr, než sa vytvoria kavity (diery). Zubný lekár môže v prípade potreby aplikovať fluorid na problematické miesta, aby nedošlo ku zubnému kazu a vzniku kavity.

TIP Č. 2: Čistite si zuby s fluoridovanou zubnou pastou

Vyberte si zubnú pastu, ktorá obsahuje fluorid, keďže je známe, že chráni zuby pred zubným kazom a vznikom kavít. Ak vám robí starosti zubná sklovina, čistite si zuby častejšie, ako je odporúčaných dvakrát denne. Zuby si očistite po každom jedle, aby sa odstránili cukry a škroby, ktoré sa menia na leptavú kyselinu. Vytvorte ďalšiu vrstvu ochrany pred zubným kazom a kavitami.

TIP Č. 3: Vyplachujte si ústa fluoridovanou ústnou vodou

Niektoré ústne vody, napríklad LISTERINE® TOTAL CARE, obsahujú zubom prospešný fluorid, ktorý pomáha udržať silné zuby a bojovať proti zubnému kazu.

TIP Č. 4: Obmedzte maškrtenie

Pokúste sa obmedziť maškrtenie. Ak neodoláte, snažte sa dopriať si potraviny, ktoré posilňujú zuby a sú prospešné ich zdraviu. Vždy, keď zjete alebo vypijete niečo iné ako vodu, baktériám to umožní vytvárať kyselinu, ktorá oslabuje zubnú sklovinu. Obmedzte množstvo kyseliny rozkladajúcej zuby tým, že takéto rýchle občerstvenie si doprajete len párkrát za deň. Ak máte starosti o zdravie svojich ďasien, snažte sa čistiť si zuby kefkou dvakrát denne a vyplachovať si ústa ústnymi vodami z radu LISTERINE® . Ak tieto pomôcky nemáte k dispozícii, ako minimum si vypláchnite ústa vodou.