Ako fungujú bieliace kúry a produkty

Škvrny na zuboch môžu vznikať dvojako: povrchové škvrny sú zvyčajne dôsledkom osobných zlozvykov, ako je napríklad fajčenie, pitie kávy alebo slabá zubná hygiena. Hlbšie škvrny, ktoré prechádzajú až do skloviny, môžu byť výsledkom traumy v ústnej dutine, liekov alebo prirodzeného procesu starnutia.

Zuby možno vybieliť odstránením povrchových škvŕn alebo ich vybielením do hĺbky. Niektoré kúry sú v závislosti od koncentrácie použitých bieliacich látok dostatočne silné na to, aby prenikli priamo do zubnej skloviny, kde spustia reakciu, pri ktorej sa rozpadnú zlúčeniny prítomné v škvrne. Táto reakcia sa volá oxidácia. Ak koncentrácia nie je taká vysoká, produkty pôsobia len na povrchu.

Odborné zubárske bielenie

Výhodou kúry, ktorú vykonáva stomatológ, je dôkladné očistenie a vyšetrenie ústnej dutiny pred samotnou aplikáciou ošetrenia.  V ambulantných kúrach sa zvyčajne používa peroxid vodíka. Tento postup obvykle zahŕňa nanesenie peroxidového gélu lekárom, jeho odstránenie a niekoľkonásobné opakovanie. Pri odbornom bielení sa zuby môžu vybieliť o štyri až šesť odtieňov. Ďalšou výhodou ambulantnej kúry je ochrana ďasien a ústnej dutiny počas bielenia. Obvykle ide o najdrahšie riešenia bielenia, ale s najdlhšie trvajúcim efektom.

Domáce bielenie pripravené zubárom

V produktoch na domáce bielenie sa tiež používajú peroxidové gély, ako aj iné zložky, napríklad príchute, voda a glycerín. Zubný lekár vám urobí odtlačky zubov a použije ich na zhotovenie na mieru prispôsobených aplikátorov. Dostanete gél, ktorý sa aplikuje na zuby pomocou aplikátorov, a inštrukcie, ako nosiť aplikátor denne niekoľko hodín po dobu jedného až dvoch týždňov.

Domáce bielenie

Pri domácom bielení je vhodné dať sa najprv skontrolovať u zubára, aby zistil a ošetril prípadné problematické miesta predtým, než na ne nanesiete bieliaci produkt. Ako sme už spomínali, vo väčšine domácich bieliacich kúr sa používa peroxid vodíka, i keď koncentrácia chemických látok nie je taká vysoká ako pri odbornom čistení. Prostriedok na bielenie môže mať formu gélu, pásika alebo zubnej pasty.

Kto by si nemal bieliť zuby

Bielenie nie je riešením pre každého. Ak máte nejaké otázky, mali by ste sa poradiť so zubárom ešte pred tým, ako si na zuby aplikujete akýkoľvek bieliaci produkt.