6 vecí, ktoré zanechávajú škvrny na zuboch

Všetkým sa nám to už stalo. Zjedli sme niečo tmavofialové a keď sme sa pozreli do zrkadla, mali sme čierny jazyk a prefarbené zuby. Pozrite si tento zoznam najčastejších jedál a nápojov, ktoré spôsobujú zmenu farby zubov, a po ich konzumácii sa snažte očistiť si zuby zubnou kefkou a ústnou vodou. Ak to nie je možné, vypláchnite ich z úst vodou.

PREFARBOVAČ ZUBOV Č. 1: Oranžové nanuky

A aj fialové, červené a nebesky modré. Potraviny s obsahom farbív, ako napríklad ochutené nanuky, môžu zanechať škvrny na zuboch. Pamätajte si jedno pravidlo: Ak máte zafarbený jazyk, určite sa zmenila aj farba zubov, i keď menej nápadne.

PREFARBOVAČ ZUBOV Č. 2: Tmavé bobuľové ovocie

Čučoriedky, maliny, černice – všetky tieto bobule môžu zanechávať škvrny na zuboch. Nie je to však dôvod vyhýbať sa týmto silným superpotravinám plným antioxidantov. Po vypití ovocného džúsu si len nezabudnite vypláchnuť ústa vodou.

PREFARBOVAČ ZUBOV Č. 3: Víno

Áno, červené víno je známy nepriateľ – ale vedeli ste, že aj biele víno s tanínmi, ktoré obsahuje, môže meniť farbu zubov? Dbajte na to, aby ste 30 minút pred večerným čistením zubov kefkou, niťou a ústnou vodou už nepili víno. Tak dosiahnete najlepšie výsledky.

PREFARBOVAČ ZUBOV Č. 4: Kečup

Táto tmavá pochutina na báze cukru so silnými koreninami, ako je napríklad karí, rasca a kurkuma, môže časom zanechať na zuboch škvrny. Po jedle obsahujúcom kečup si nezabudnite vypláchnuť ústa a očistiť zuby. Ak to nie je možné, vypite vodu, aby sa vypláchli čiastočky jedla, ktoré by mohli zafarbiť zuby.

PREFARBOVAČ ZUBOV Č. 5: Káva

Nemusíte sa vzdávať kávičkovania len preto, že zanecháva škvrny na zuboch. Stačí zabrániť bezprostrednému pôsobeniu tejto tmavej tekutiny a vypiť ju cez slamku.

PREFARBOVAČ ZUBOV Č. 6: Limonády

Limonády menia farbu zubov a úsmevu bez ohľadu na to, či obsahujú cukor alebo nie. Limonády sa s ústnou dutinou nekamarátia a mali by sme sa im vyhýbať.