6 najčastejších príčin, prečo máte žlté zuby
Pozreli ste sa niekedy do zrkadla a čudovali sa, ako vám zuby mohli tak zožltnúť? Mnohí z nás áno. Keďže k žltnutiu dochádza postupne, ľahko ho prehliadneme. Žlté zuby našťastie nesignalizujú žiadny vážny zdravotný problém. Vedieť, že ste prišli o svoj najlepší doplnok – žiarivý, biely úsmev – môže byť skľučujúce a môže to otriasť sebavedomím. Môžete ho však získať späť. Pre začiatok si stačí uvedomiť, čo spôsobuje žltnutie, a ako zamedziť vplyvu týchto vecí, prípadne ich obmedziť.
DÔVOD Č. 1: Starnete
Zuby môžu začať žltnúť ako prirodzená súčasť starnutia. Deje sa tak preto, lebo pevná, biela ochranná vrstva na zuboch, označovaná ako sklovina, sa časom stráca z dôvodu opotrebúvania zubov.
DÔVOD Č. 2: Fajčíte
Tabakové výrobky, počnúc cigaretami až po dym z fajky, zanechávajú škvrny na zuboch. Ak konzumujete tieto výrobky, zuby vám časom stmavnú.
DÔVOD Č. 3: Nedostatočná ústna hygiena
Ak si zuby pravidelne nečistíte zubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou, čím sa odstraňuje nahromadený zubný povlak a zubný kameň, zmenu farby zubov to len urýchli.
DÔVOD Č. 4: Užívate lieky
Niektoré lieky, napríklad antibiotiká doxycyklín a tetracyklín, môžu spôsobiť stmavnutie zubov u detí mladších ako 8 rokov. Škvrny na zuboch u dospelých môžu vytvoriť niektoré antihistaminiká, lieky na vysoký krvný tlak a antipsychotiká. Prejdite si spolu s lekárom takéto možné vedľajšie účinky liekov, ktoré užívate alebo môžete začať užívať.
DÔVOD Č. 5: Máte nejakú chorobu
Zriedkavejšou príčinou zmeny farby zubov môže byť choroba postihujúca sklovinu, prípadne liečba niektorých chorôb, napríklad ožarovanie alebo chemoterapia pri liečbe rakoviny. Zmena farby je v tomto prípade skôr k hnedastému odtieňu.
DÔVOD Č. 6: Žltú máte v génoch
Je tiež možné, že ste zdedili zubnú sklovinu, ktorá je žltšia, ako býva zubná sklovina u ľudí s inými génmi.