5 potravín pre zdravšie ďasná

Pravidelné čistenie zubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou udržiava ústnu dutinu v zdraví. Tieto účinné zbrane potrebujete mať v arzenáli prostriedkov na boj proti baktériám, vždy sa však zíde isté posilnenie. Okrem obmedzenia sladkostí a silných kyslých jedál v strave môžete konzumovať potraviny, ktoré sú pre ďasná prospešné.

Lepší spôsob ochucovania

Zázvorový koreň sa považuje za liečivú rastlinu. Svojimi protizápalovými účinkami ozdravuje tkanivá ústnej dutiny.

Všeliek jablko

Konzumácia jablka môže chvíľku trvať. Ale to je pre ústa dobré. Prežúvaním sa aktivuje proces čistenia, pri ktorom sa otriasa zubný plak prilepený na ďasnách a zuboch. Jablká majte vždy v zásobe, po ich konzumácii si ale vždy vypláchnite ústa vodou. Aj zdravé jedlá, ako napríklad jablká, môžu vystaviť ústnu dutinu kyselinám.

Máte v strave dosť mlieka?

Mlieko a iné mliečne výrobky, ako napríklad syry a jogurty, sú plné nielen vápnika na spevnenie kostí, ale aj kazeínu – bielkoviny, ktorá podľa výskumov znižuje kyslosť v ústnej dutine. Pitie mlieka môže navyše neutralizovať kyseliny, ktoré vytvárajú baktérie v zubnom plaku. Poznámka: Príjem mlieka s cereáliami alebo dezertom nemá rovnaký prínos ako priama konzumácia po jedle. Nemáte poruke mlieko? Dajte si namiesto neho kúsok syra.

Zásobte sa listovou zeleninou

Nie je žiadnym tajomstvom, že šalátová zelenina je plná zdravých vecí. Prispieva však aj k udržiavaniu čistoty ústnej dutiny, pretože je nabitá vlákninou, čo znamená, že jej rozdrobenie si vyžaduje veľa žuvania.  Vyššie množstvo slín, ktoré sa tvorí pri žuvaní, neutralizuje ústne baktérie. Túto výhodu prinášajú tuhé potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako napríklad špenát, zeler alebo aj varená fazuľa.

Zneškodnite baktérie vrstvu po vrstve

Surová cibuľa je silný bojovník proti baktériám.  Cibuľa obsahuje antimikrobiálnu látku, ktorá ničí baktérie. Podľa jednej štúdie dokáže úplne zlikvidovať štyri bakteriálne kmene, ktoré vedú k ochoreniu ďasien a zubnému kazu. Nakrájanú cibuľu si prihoďte do šalátu, na chlebík a burger alebo do polievok a dusených jedál.