5 jasných príznakov, že máte ochorenie ďasien

Ak privriete oči nad troškou krvi po očistení zubov zubnou kefkou alebo zubnou niťou, možno to spočiatku nebude problém. Existujú však dobré dôvody na to, aby ste si tieto signály všímali. Ide o prvé príznaky dobre liečiteľnej, zvrátiteľnej choroby ďasien. Ak sa nelieči, táto mierna forma ochorenia ďasien môže prejsť do rozvinutej fázy s trvalým poškodením kostí a tkanív, ktoré držia zuby na mieste. Venujte pozornosť týmto piatim najviditeľnejším signálom, ktoré vám telo posiela, a udržte si ústnu dutinu v zdraví.

1: Vidíte červené

Červená je výstražnou farbou nebezpečenstva. Ak teda pri pohľade do zrkadla vidíte, že ďasná majú červený alebo fialový nádych, môže to signalizovať, že sa niečo deje. Zdravé ďasná sú pevné a svetloružové. Zápal ďasien, ktorý označujeme slovom gingivitída, môžu spôsobiť baktérie. Gingivitída je skoré, mierne štádium ochorenia ďasien alebo periodontitídy – neskoršej, závažnejšej formy tohto ochorenia.

2: Ďasná sú opuchnuté

V skorom štádiu ochorenia sa môže stať, že ďasná pri zápale opuchnú. Ide o príznak, že by ste mali zlepšiť zubnú hygienu.

3: V umývadle je krv

Ak v umývadle vidíte krv, keď vypľujete po čistenší zubnou kefkou alebo zubnou niťou, ide o ďalší príznak. Ľahko krvácajúce ďasná signalizujú prvé štádium ochorenia ďasien. 

4: Ďasná ustupujú od zubov

Ak zuby začnú vyzerať väčšie ako obvykle a všimnete si ustupujúce ďasná alebo odťahovanie ďasien od zubov, ide o ďalší klasický prejav prvého stupňa ochorenia ďasien, čiže periodontitídy. Nejde o prirodzenú súčasť starnutia.

5: Zapácha vám z úst

Zápach z úst alebo výrazná nepríjemná chuť v ústach tiež môžu signalizovať skoré štádium ochorenia ďasien. Nepríjemný dych obvykle spôsobuje nahromadenie zubného plaku na jazyku.

K ďalším špecifickým zmenám v ústach, ktoré vyvoláva ochorenie ďasien, môže patriť aj citlivosť ďasna na dotyk, zvláštne nové priestory vznikajúce medzi zubami, uvoľnené zuby alebo zmeny v skuse, čiže v polohe zubov pri zahryznutí. Tieto príznaky by ste nemali ignorovať. Ak stav ďasien dostanete pod kontrolu, máte ešte šancu predísť rozvinutej forme ochorenia ďasien.