4 tipy ako si chrániť zuby

Čím viac toho viete, tým viac začnete mať pocit, že väčšina vecí, ktoré si dávate do úst, je nepriateľom zubnej skloviny a ďasien. Je to pravda, avšak dobrou správou je, že proti poškodeniu môžete bojovať nasledujúcimi opatreniami pre dosiahnutie zdravej ústnej dutiny, ktoré vám pomôžu nahradiť stratené minerály, udržať zuby silné a zvrátiť poškodenie spôsobené baktériami.

Tip č. 1: Nechajte si ochrániť rizikové miesta vašich zubov

Fluorid činí zubnú sklovinu silnejšie a pevnejšie a predchádza tak vzniku zubného zubného kazu. Požiadajte zubného lekára, aby Vám rizikové miesta zdravých zubov (ryhy a jamky) prekryl nanesením tenkého ochranného povlaku-pečatidla.

Tip č. 2: Aspoň dvakrát denne používajte pomôcky na čistenie medzizubných priestorov

Čistenie zubou pomôckami na čistenie medzizubných priestorov odstraňuje čiastočky jedla a zvyšky baktérií medzi zubami a ďasnami. Znižuje sa tým pravdepodobnosť usadzovania baktérií a ich premeny na tvrdý zubný kameň, ktorý dokáže odstrániť len zubár profesionálnymi nástrojmi.

Tip č. 3: Výmena zubných kefiek

Zubnú kefku si vymieňajte 3- až 4-krát ročne. Používajte zubnej kefky s mäkkými štetinkami, ktoré sú šetrné k zubom a ďasnám, a nezodierajú zubnú sklovinu a tkanivo ďasien. Zvážte aj použitie elektrickej kefky, ktorá čistí zuby účinne ale bez prílišného obrusovania.

Tip č. 4: Po jedle si vyplachujte ústa ústnou vodou

Vyplachovanie ústnou vodou pomáha uvoľniť jedlo zachytené na zuboch alebo medzi zubami a ďasnami. Vyplachovanie fluoridovou ústnou vodou proti zubným kazom, ako napríklad LISTERINE®, udržuje zuby pod ochranou.