4 spôsoby, ako naučiť dieťa vyplachovať si ústa

Stomatológovia obvykle odporúčajú, aby rodičia čistili deťom zuby približne do veku 6 rokov. Potom príde čas naučiť dieťa, ako si má samé čistiť si zuby zubnou kefkou, pomôckami na čistenie medzizubných priestorov a ústnou vodou (a naučiť ho, prečo by to malo robiť), aby sa predišlo zubnému kazu a bolestivým návštevám u zubára. Tu je niekoľko obľúbených trikov, ako rodičia môžu deti motivovať.

TRIK Č. 1: Nájdite si bláznivé, veselé zubné kefky a ústne vody s príchuťami vhodnými pre deti

Nechajte dieťa vybrať si v obchode svoju zubnú kefku a ústnu vodu, ako aj zubnú pastu. Dnes nájdete rôzne druhy detských zubných kefiek v pestrých farbách so vzorom z obľúbených filmov alebo s televíznymi postavičkami. Ústna voda LISTERINE® SMART RINSE® je k dispozícii v dvoch príchutiach vhodných pre deti.

TRIK Č. 2: Zaspievajte si

Zahrajte sa veselú hru, kedy zaspievate pesničku, ktorú si dieťa vyberie. Ono si medzitým očistí zuby zubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou. Jediným pravidlom je, že po celý čas musí dodržať postup čistenia. Ak je to možné, povzbuďte dieťa, aby si do pesničky hmkalo s pusou plnou bublín (čo určite vyvolá salvy smiechu). Ak dieťa baví šport, namiesto pesničky skúste použiť stopky. Urobte súťaž, či si vydrží čistiť zuby tak dlho, kým neuplynie časový limit.

TRIK Č. 3: Hry s kalendárom

Sľúbte dieťaťu lákavú odmenu. Pripravte súťaž, kedy sa sčítava čas čistenia zubov. Čím je dlhší, tým väčšiu odmenu si dieťa zaslúži. Po 14 dňoch čistenia zubov a vyplachovania úst dvakrát denne dajte dieťaťu hračku, po ktorej skutočne túžilo. V kúpeľni vo výške dieťaťa zaveste kalendár. Ku každému dňu, kedy si úspešne ráno a večer očistí zuby a vypláchne ústa, si nalepí zlatú hviezdičku.

Porozprávajte príbeh o zuboch

Vysvetlite, prečo je dôležité čistiť si zuby a živo opíšte bacily z cukrov, ktoré urobia diery do zubov, ak ich nezmyjeme a nevypláchneme. Pridajte zábavné postavičky, napríklad krásnu princezničku, ktorá vyzerá ako žiarivo čistý zub, a vymysleného zloducha pána Baktériu. Po niekoľkonásobnom prerozprávaní príbehu požiadajte dieťa, aby príbeh teraz rozpovedalo ono vám. Pýtajte sa na jednotlivé postavičky, pýtajte sa dieťaťa, ako ich vníma, a povzbudzujte ho, aby pridalo aj nejaké zvukové efekty.