4 pravdy, ktoré chránia ďasná (a zuby)

PRAVDA: Je to bežné

Ak vás trápia možné problémy s ďasnami, nie ste sami. Milióny dospelých trpia istou formou ochorenia ďasien, ale mnohí o tom nevedia.

PRAVDA: Nejde len o jednu vec

Pojmom „ochorenie ďasien“(alebo odbornejšie „periodontitída“) sa neoznačuje len jeden stav, príznak alebo liečba. Ide o celú škálu príznakov a foriem, od miernych príznakov so začervenaním a opuchom ďasien a očividných signálov, ako je krvácanie ďasien, až po závažnejšie problémy, ako je periodontitída, kedy ďasná ustupujú a vytvárajú sa vačky. Ak sa situácia ignoruje, môže dôjsť k vážnejšiemu poškodeniu, pri ktorom sa zničia zuby, ďasná a tkanivá.

PRAVDA: Dá sa tomu predchádzať

Dobrá správa je, že táto progresia od ľahších príznakov s podráždením a zápalom ďasien k vážnejšej tvorbe vačkov sa neudeje za jednu noc. V každej ďalšej fáze progresie je možnosť zlepšiť zdravie ďasien a ochrániť a udržať si chrup.

PRAVDA: Príznaky by ste nemali ignorovať

Čím viac vieme o prvých prejavoch problémov s ďasnami, tým skôr ich vieme riešiť a zlepšiť zubnú hygienu, aby sme opäť mali zdravšie a sviežejšie zuby. Ak máte krvácajúce ďasná a príznaky budete naďalej ignorovať, ochorenie ďasien môže mať napokon vážne dôsledky, napríklad aj vypadávanie zubov.